به‌روز شده در: ۱۰:۳۷ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۱۲۹۶
تاريخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۴:۵۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
توصیه دهقان به کاندیداهای ردصلاحیت‌شده
دكتر محمد دهقان نماينده مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه در ميان افراد احراز صلاحيت شده، نماينده تمام سلايق سياسي وجود دارد، افزود: از اين پس اين هشت نفر و طرفداران آنها هستند كه بايد در اين مسابقه بزرگ نقش خود را ايفاد كنند. دهقان با بيان اينكه كار رياست جمهوري كاري پرمشغله و پردغدغه است كه برخي از افراد با توجه به وضعيت جسماني و كهولت سن براي اين كار مناسب نيستند، افزود: اما در اتاقهاي فكر و جايگاههاي بلندي كه در نظام وجود دارد، از اين افراد استفاده ميشود. دهقان با بيان اينكه افرادي كه در برابر قانون كرنش مي كنند، خودشان هم آرامش دارند و كسي كه با قانون مقابله ميكند طبيعتاً آرامش و آسايش خودش را هم بهم ميزند.

به گزارش پایگاه خبری چمران،  دكتر محمد دهقان عضو هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي كه صبح امروز در برنامه صبحگاهي روز از نو شبكه دو سيما حضور يافته بود، با بيان اينكه شوراي نگهبان با كار فشرده در چند روز گذشته، سوابق، برنامه ها و توانمندي هاي داوطلبان انتخابات رياست جمهوري را مورد بررسي قرار داد و با توجه به اصل 115 قانون اساسي به صورتي دموكراتيك، صلاحيت اين افراد در شوراي نگهبان به رأي گذاشته شد كه در نهايت هشت نفر واجد شرايط كافي شناخته شدند، اگر چه بقيه داوطلبان احراز صلاحيت نشده هم افراد محترم و در عرصه كاري خودشان انسانهاي توانمندي هستند كه اميد است براي آينده كشور و نظام هم نيروهاي مفيدي به شمار روند.


دهقان با اشاره به اينكه در ميان اين هشت نفر نماينده تمام سلايق سياسي وجود دارد، افزود: از اين پس اين هشت نفر و طرفداران آنها هستند كه بايد در اين مسابقة بزرگ كه انشاءالله منجر به يك حماسه بزرگ سياسي شود، نقش خود را ايفاد كنند.
 
اين نماينده مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه داوطلبان احراز صلاحيت نشده از اين پس با دعوت از مردم براي خلق يك حماسه پرشور به ايفاي نقش بپردازند، افزود: در ميان كساني كه احراز صلاحيت نشده اند از مقامات طراز اول كشور و منصوبين مقام معظم رهبري هم به چشم مي خورند،اما همان قانوني كه اجازه ثبت نام در انتخابات را داده، براي بررسي صلاحيتها هم داوري مشخص كرده و بند 9 اصل 110، اصل 115 و اصل 121 قانون اساسي، شوراي نگهبان را مكلف كرده كه صلاحيتها را مورد بررسي قرار دهد و بنابراين به هيچ وجه نبايد مكدر شد.
 
دهقان با بيان اينكه كار رياست جمهوري كاري پرمشغله و پردغدغه است كه برخي از افراد با توجه به وضعيت جسماني و كهولت سن براي اين كار مناسب نيستند، افزود: اما در اتاقهاي فكر و جايگاههاي بلندي كه در نظام وجود دارد، از اين افراد استفاده ميشود. 
 
اين كارشناس مسائل حقوقي با اشاره به اينكه اگر صلاحيت فردي براي رياست جمهوري احراز نشد، به اين معنا نيست كه نظام در جاهاي ديگر از وجود اين افراد محروم خواهد ماند. دهقان افزود: بعضي از اين افراد سابقه وزارت و يا جايگاه بلندي در قوه مقننه داشتند كه هر فردي رئيس جمهور شود مي تواند از اين افراد استفاده كند.
 
دهقان با اشاره به اينكه هم در ميان احراز صلاحيت شدگان و هم در ميان عدم احراز صلاحيت شدگان، سلايق و مشربهاي مختلف سياسي وجود دارد و تنوع سلايق مشاهده مي شود، افزود: تا آنجا كه بنده مطلع هستم شوراي نگهبان صلاحيتها را چند بار مورد بررسي و مداقه قرار داده و در نهايت با رأي اعضاي شوراي نگهبان احراز يا عدم احراز داوطلبان رياست جمهوري مشخص شده است.
 
اين نماينده مجلس در خصوص وظايف كانديداهاي احراز صلاحيت شده و هوادارانشان گفت: كسي كه ميخواهد دومين مقام رسمي كشور شود و اين آمادگي را در خود ديده كه به قرآن مجيد قسم بخورد كه پايبند به نظام، انقلاب و قانون و انساني امانتدار و با تقوا باشد و خودكامه نباشد، انتظار هست كه با روحيه ايثارگرانه و متواضعانه وارد اين ميدان شوند.

وي افزود: تا آنجا كه تاكنون از طليعه رفتار كانديداها ديده شده، اميدوارم داوطلباني كه احراز صلاحيت نشدند و تاكنون بيانيه ندادند، بيانيه تقدير از زحمات شوراي نگهبان و تمكين در برابر قانون را صادر نمايند و اثبات كنند كه قانون مدار و پايبند به قوانيني هستند كه بر اساس آن در انتخابات ثبت نام كردند.
 
دهقان افزود: اين انتظار روشني است از كانديداهاي رياست جمهوري كه بايد اينگونه باشند، و انتظار از هواداران آنها نيز پايبندي به قانون است، چرا كه اگر قانون نباشد هرج و مرج و خودكامگي پيش خواهد آمد و در اينجا بايد منافع عموم بر منافع شخصي و گروهي ترجيح داده شود.
 
دهقان با بيان اينكه افرادي كه در برابر قانون كرنش مي كنند، خودشان هم آرامش دارند و كسي كه با قانون مقابله ميكند طبيعتاً آرامش و آسايش خودش را هم بهم ميزند.
 
زاكاني از اينكه بار مسئوليت از روي دوشش برداشته شده، خوشحال است.
 
اين عضو هيئت رئيسه مجلس كه از همراهان و نزديكان دكتر زاكاني كانديداي احراز صلاحيت نشده اين دوره از انتخابات رياست جمهوري است، در پاسخ به سؤالي در خصوص رفتار خود و كانديداي مورد نظرش پس از عدم احراز صلاحيت، گفت: با شرايطي كه من در اين داوطلب انتخابات رياست جمهوري (زاكاني) مي ديدم فكر مي كنم كه ايشان ميتوان كشور را اداره نمايد، اما الان شوراي نگهبان به عنوان مرجع قانوني ميگويد صلاحيت شما احراز نشده است.
 
بنده به محضي كه اين خبر را شنيدم با ايشان تماس گرفتم و ايشان با خوشحالي و انگار كه اتفاقي نيافتاده با من صحبت كرد. دهقان افزود: اين داوطلب احراز صلاحيت نشده، جلسه اي با هوادارانش تشكيل داد و نه تنها از نظر شوراي نگهبان تمكين كرد بلكه همان ديشب بيانيه اي تنظيم كرد و از شوراي نگهبان تشكر هم كرد.
 
دهقان با اشاره به توصيه هايي كه از طراف به اين كانديداي احراز صلاحيت نشده براي استعفا از ادامة مسير نامزدي در انتخابات مي شد، گفت: ايشان اين نظر را نپذيرفت و گفت كه پس از اعلام نظر شوراي نگهبان با صدور بيانيه اي از اينكه بار اين مسئوليت از روي دوش بنده برداشته شد، تشكر ميكنم.

اين عضو هيئت رئيسه مجلس افزود: شايد ما فكر كنيم كه ايشان توانمند است، اما بالاخره بايد پايبند به قانون باشيم و در اين موقعيت حساس و خطير وظيفة خود را براي دفاع از شوراي نگهبان انجام دهيم و قانون مداري خود را ثابت كنيم.
 
بعضي از اعضاي شوراي نگهبان منصوبين امام هستند.
 
عضو هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه همه مي دانند كه بعضي از اعضاي شوراي نگهبان از منصوبين حضرت امام هستند، افزود: فقهاي شوراي نگهبان سوداي قدرت ندارند و افرادي با تقوا، مجتهد، معتقد، وارسته و شخصيتهاي بزرگي هستند و نگاهشان به اعتقادات و قبل از هر چيزي حافظ دين خودشان هستند.
 
دهقان گفت: حقوقدانان شوراي نگهبان هم از فيلتر دو قوه عبور كرده اند و اين گونه افرادي در شوراي نگهبان حضور دارند و طبيعتاً كانديداها و هواداران آنها وقتي مي بينند كه چنين داوراني حضور دارند، بايد تمكين كنند و شأن كساني كه در وسط ميدان آمدند به ويژه كساني كه از ابتدا شعار قانون گرايي سر دادند حتماً اين گونه است. اين نمايندة مجلس افزود: بالاخره در همه جاي جهان براي انتخابات داوري وجود دارد كه هيچكدام از داوران در ساير كشورها شرايط داوران ما (اعضاي شوراي نگهبان) را ندارند
 
حتماً بايد تلاش كرد كه پيروز ميدان انتخابات بود
 
دهقان با بيان اينكه انتخابات مسابقه است و كساني كه در اين ميدان وارد مي شوند طبيعي است كه مي خواهند پيروز شوند، افزود: كانديداها و هواداران آنها حتماً بايد تلاش كنند تا پيروز اين ميدان باشند و الا انتخابات پرشوري نخواهيم داشت. اين عضو هيئت رئيسه مجلس گفت: بايد از همة كساني كه در اين ميدان وارد مي شوند و تلاش ميكنند تشكر كرد. اگر اين افراد و هواداران آنها نباشند شاهد مسابقه پرشوري نخواهيم بود. اما در كنار اين تلاش بايد به همه توجه داد كه ارزش همة كارها به پايبندي به قانون است و پيروزي اخلاقي مقدم بر پيروزي انتخاباتي است.
 
دهقان افزود: به هيچ وجه هيچ كانديدايي نبايد تخريب و يا به آنها جسارتي شود. اين افراد حداقل شرايط را دارند و انتخاب فردي كه شرايط حداكثري را دارد بر عهده  مردم است كه بررسي كنند كدام يك توان بيشتر، اعتقاد قوي تر، مقاومتر در برابر دشمن و مدبرتر در ادارة امور كشور هستند.
 
اين نماينده مجلس شوراي اسلامي به مردم توصيه كرد كه همگي به قانون پايبند باشند و افزود: كانديداها بايد برنامه هاي خود را اعلام نموده و از تجملات و تبليغات پرخرج پرهيز شود. دهقان اخلاق را بالاتر از قانون دانست و گفت: در عرصة انتخابات نيازمند تعهد اخلاقي هستيم و به همين دليل پيروزي اخلاقي بالاتر از پيروزي انتخاباتي است.
 
اگر كانديداها و هوادارانشان در عرصة اخلاق، پايبندي به قانون، ولايتمداري، توجه به حقوق مردم، و حفظ آرامش و حرمت و حيثيت نظام اگر پيروز شوند، در هر صورت پيروز هستند. دهقان افزود: بايد از سياه نمايي گذشته اجتناب شود. در طول 34 سال گذشته پيشرفت هاي فوق العاده اي وجود داشته است اگر چه ضعف هايي هم داشتيم. بنابراين كانديداها نبايد گذشته را سياه نشان دهند و بگويند كه من آمده ام آن را سفيد كنم.
 
گفتگوي انتخاباتي برنامه صبحگاهي روز از نو، شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7/15 تا 7/45با حضور مسئولان و كارشناسان مربوطه به بررسي مسائل مهم انتخابات مي پردازد. روز از نو، كاري از گروه اجتماعي شبكه دو سيما است.