به‌روز شده در: ۱۹:۴۷ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۱۳۰۵
تاريخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۷:۴۸
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
علت کک‌ و‌ مک + درمان طبی و خانگی
قبل از خوابيدن به نقاط کک‌و‌مک‌دار ويتامين E بزنيد.

افکارنیوز: نقطه‌هاي قهوه‌اي مايل به زرد که معمولا در اثر نور خورشيد روي پوست ايجاد مي‌شوند، کک‌و‌مک هستند...

البته در برخي از نژادها مثل زردپوست‌ها و برخي اروپايي‌ها، اين کک‌و‌مک‌ها جنبه ژنتيکي دارند و از بدو تولد روي پوست -به‌خصوص صورت و گونه‌ها- وجود دارند. اين لکه‌هاي بي‌آزار اغلب مشکلي ايجاد نمي‌کنند و ربطي به بيماري‌هاي پوستي ندارند اما مي‌توانند از منظر زيبايي فرد را دچار مشکل کنند؛ لک‌هاي صاف و دايره‌اي‌شکلي که معمولا اندازه‌هايش بزرگ‌تر از نوک ناخن نيست. اين لک‌ها ممکن است تصادفي روي همه جاي پوست پراکنده باشند اما بيشتر روي پوست صورت هستند و اگر در معرض نور خورشيد قرار بگيرند، گسترش مي‌يابند. علت ايجاد اين کک‌و‌مک‌ها ممکن است افزايش رنگدانه‌هاي تيره‌اي به نام «ملانين» در پوست باشد.

به‌طورکلي ما ۲ نوع کک‌و‌مک داريم؛ کک‌و‌مک ساده و کک‌و‌مکي که به دليل آفتاب گرفتن ايجاد مي‌شود. کک‌و‌مک‌هاي ساده معمولا گرد، کوچک و قهوه‌اي مايل به زرد هستند اما کک‌و‌مک‌هاي ناشي از آفتاب‌گرفتگي تيره‌تر، پراکنده‌تر و البته از لحاظ اندازه بزرگ‌ترند. کک‌و‌مک‌هاي ناشي از آفتاب معمولا در قسمت شانه‌ها و پشت بدن نمايان مي‌شوند.

چرا کک‌و‌مک‌ها زياد مي‌شوند؟

اولين نظري که علم پزشکي در مورد دليل ايجاد اين لک‌هاي ريز قهوه‌اي‌رنگ مي‌دهد، اين است که علت به وجود آمدنشان ارثي است اما وقتي در برابر اشعه‌هاي خورشيد هم قرار مي‌گيريم، سلول‌هاي رنگدانه‌هاي ملانوسيت شروع به ساختن ملانين مي‌کنند و اين اتفاق بيشتر در مورد افرادي با پوست‌هاي روشن مي‌افتد.

درمان‌هاي طبي

متخصصان پوست، روش‌هاي مختلفي براي برطرف يا کمتر کردن کک‌و‌مک‌ها دارند:

• کرم‌ها: کرم‌هاي حاوي موادي مانند هيدروکينون و ‌اسيدکوجيک مي‌توانند موثر باشند اما کرم‌هاي حاوي هيدروکينون بيش از ۲ درصد به نسخه پزشک نياز دارند.

• رتينوييد: اگر محصولاتي که در آنها ترتينويين که شامل ويتامين A و رتين A وجود دارد، به‌طور مداوم حدود ۶ ماه مصرف شوند، در کمرنگ کردن اين لک‌هاي پوستي موثرند.

• سرمادرماني (کرايوسرجري): يکي ديگر از روش‌هايي که پزشکان پيشنهاد مي‌دهند، يک درمان ساده است که با نيتروژن مايع و فريز کردن قسمتي از پوست که کک‌و‌مک دارد، انجام مي‌شود که البته درمان قطعي نيست.

• ليزر: انواع مختلف و روش‌هاي متنوعي براي از بين بردن کک‌و‌مک با ليزر وجود دارد اما هيچ‌کدام از اين روش‌ها باعث نمي‌شود کک‌و‌مک‌ها کاملا از بين بروند بلکه در کم‌‌کردن رنگ آنها موثرند.

• لايه‌برداري: پيلينگ يا لايه‌برداري شيميايي هم يکي ديگر از روش‌هاي پيشنهادي براي از بين بردن کک‌و‌مک‌هاست.

درمان‌هاي خانگي

از درمان‌هاي طبي که بگذريم، مي‌رسيم به برخي درمان‌هاي خانگي که ممکن است کم‌وبيش مؤثر باشد:

• کمي خامه ترش روي قسمت‌هايي که کک‌و‌مک داريد، بزنيد. بعد از ۱۰ دقيقه اين ماسک را با دستمال مرطوب از روي صورتتان پاک کنيد و از مرطوب‌کننده در اين نقاط استفاده کنيد.

• آبليمو يکي ديگر از پيشنهادها براي کمرنگ کردن جاي کک‌و‌مک‌هاست. با انگشتتان آبليمو را به قسمت‌هاي کک‌و‌مک‌دار صورتتان بزنيد. نيازي نيست بعد از اين کار پوست را بشوييد چون آبليمو جذب پوست مي‌شود.

• ماسک‌هايي با پايه ميوه مثل توت‌فرنگي، هلو و خيار براي کمرنگ کردن اين لک‌ها موثر است.

• صورتتان را با شير بشوييد. اسيدلاکتيک موجود در شير يک لايه‌بردار ملايم است و به مرور رنگ اين لک‌ها را کم مي‌کند.

• قبل از خوابيدن به نقاط کک‌و‌مک‌دار ويتامين E بزنيد.

• يکي ديگر از پيشنهادهاي خانگي، استفاده از عسل است. يادتان باشد بعد از زدن عسل، به آرامي و با آب گرم آن را از صورتتان بشوييد.