به‌روز شده در: ۱۹:۴۷ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۱۴۴۴
تاريخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۷:۲۶
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
نمازاول وقت زین‌الدین درجاده‌های ناامن
جاده‌های کردستان آن قدر ناامن بود که وقتی می‌خواستی از شهری به شهر دیگر بروی، مخصوصا در تاریکی، باید گاز ماشین را می‌گرفتی، پشت سرت را هم نگاه نمی‌کردی. اما زین‌الدین که همراهت بود، موقع اذان، باید می‌ایستادی کنار جاده.

تسنیم: جبهه‌های غرب کشور و کردستان از جبهه‌های پر مشقتی برای رزمندگان اسلام بود که ویژگی‌های منحصر به فرد خودش را داشت. و به همین دلیل مقام معظم رهبری به رزمندگان این جبهه‌ها فرمودند: "جهاد فی سبیل الله هرچه دشوارتر، با فضیلت تر و درخشانتر و ماندگارتر؛ شما در کردستان به چنین جهادی در برابر دشمنان خدا کمر بسته‌اید، خداوند از شما قبول فرماید." شهیدان این خطه که برای مبارزه با ضد انقلاب، کومله و دموکرات پیش قدم بودند، حماسه‌های فراوانی آفریدند.


یکی از همرزمان شهید مهدی زین الدین چنین روایت می‌کند:


"جاده‌های کردستان آن قدر ناامن بود که وقتی می‌خواستی از شهری به شهر دیگر بروی، مخصوصا توی تاریکی، باید گاز ماشین را می‌گرفتی، پشت سرت را هم نگاه نمی‌کردی. اما زین‌الدین که همراهت بود، موقع اذان، باید می‌ایستادی کنار جاده تا نمازش را بخواند. اصلا راه نداشت.


پس از شهادتش یکی از برادران در عالم رویا دید که آقا مهدی مشغول زیارت خانه خداست. عده ای هم به دنبالش بودند. پرسیده بود: تو اینجا چه می‌کنی؟ گفته بود: به خاطر نمازهای اول وقت که خواندم اینجا هم فرمانده هستم."


شهید مهدی زین الدین در ۱۸ مهر سال ۱۳۳۸ شمسی، در خانواده‏‌ای مذهبی در شهر تهران دیده به جهان گشود. وی در بدو ورود به سپاه، در قسمت پذیرش سپاه پاسداران شهرستان قم مشغول به خدمت شد و پس از مدتی، به پیشنهاد فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب‏ اسلامی قم و حکم ستاد مرکزی سپاه، به عنوان مسئول واحد اطلاعات سپاه قم انتخاب شد. با پیروزی انقلاب اسلامی، حزب خلق مسلمان که آغاز فعالیت فتنه ‏انگیز آن‏‌ها، هم‏زمان با مسئولیت شهید زین‏‌الدین در واحد اطلاعات سپاه قم بود، قصد اقداماتی مخرّب داشتند که ایشان مدارکی از این حزب به دست آورد که وابستگی آن‏‌ها را به بیگانگان روشن می‏‌ساخت. شهید زین‌‏الدین هم‏چنین در غائله کردستان در اواخر سال ۱۳۵۸، به آن‏جا رفت و با پاسداران دلاور قم، در آزادسازی شهرهای کردستان، به ویژه شهر سنندج مردانه جنگید. گویا از گروه هیجده نفری که مهدی و دوستانش به کردستان رفته بودند، چهار یا شش نفر بیش‏تر برنگشتند و بقیه، به درجه رفیع شهادت نائل شدند.


با آغاز جنگ و رشادت‏‌های فراوانی که شهیدزین‌‏الدین از خود به ثبت رساند، فرماندهان را بر آن داشت تا مسئولیت‏‌های حساس و کلیدی را به او واگذار کنند. بدین ترتیب، زین‏‌الدین، به عنوان مسئول شناسایی یگان‏‌ها انتخاب شد و پس از آن به عنوان مسئول اطلاعات عملیات سپاه دزفول و سپس مسئول اطلاعات عملیات محورهای سوسنگرد انتخاب شد. او در عملیات بیت‌‏المقدس و آزادسازی خرمشهر، مسئولیت اطلاعات عملیات قرارگاه نصر را پذیرفت و در عملیات رمضان، به سرپرستی تیپ ۱۷ علی‏ابن ابی‏طالب قم و سرانجام به فرماندهی لشگر ۱۷ علی‌‏ابن‏‌ابی‏طالب قم منصوب شد و در همین سمت به مقام والای شهادت رسید.