به‌روز شده در: ۱۶:۵۳ - ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۱۹۹۵
تاريخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۳۹۲ - ۱۴:۵۵
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
دبیرکل مجمع عالی نمایندگان کارگران تاکید کرد:
ضرورت سه جانبه گرایی و حفظ استقلال تشکل های کارگری
سه جانبه گرایی و حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی در ارکان مختلف سازمان تامین اجتماعی ضامن حقوق صاحبان اصلی این سازمان است.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع خبری تحلیلی کارگرنیوز، آرش فراز دبیرکل مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور در نشستی با اصحاب رسانه با تاکید بر این موضوع اظهارداشت: احیاء سه جانبه گرایی در دوره کنونی ضرورت دارد، مضاف بر اینکه تشکل‌های کارگری در دولت جدید نیاز به حفظ استقلال خود دارند.

وی اظهار داشت: تحقق سه‌جانبه‌گرایی کامل در گرو اصلاح قوانین و مقررات مربوطه با رویکرد احیاء ضرورت حضور نمایندگان تشکل‌های کارگری و کارفرمایی در ارکان مختلف سازمان است.

دبیرکل مجمع عالی نمایندگان کارگران افزود: نباید از یاد برد که این سازمان نهادی عمومی و غیردولتی است و اساساً تسلط و اشراف مطلق دولت بر ارکان آن فاقد موضوعیت حقوقی و اجتماعی است، چرا که منابع آن مستقیماً از محل اشتغال کارگران و با مشارکت کارفرمایان تأمین می‌شود، بنابراین از لحاظ منطقی  متعلق به جامعه بیمه‌شدگان است.

 تشکل‌ها نیاز به قیم ندارند

این فعال کارگری با بیان اینکه دولت تدبیر و امید روح تازه‌ای در کالبد تشکل‌ها دمیده است، تصریح کرد: مهم‌ترین مؤلفه و ویژگی سه‌جانبه‌گرایی واقعی، به رسمیت شناختن استقلال و حقوق تشکل‌ها اعم از کارگری و کارفرمایی توسط دولت بوده و در این میان بدیهی است که این تشکل‌ها نیز باید به دور از آفات معمول صرفاً به انجام وظایف صنفی خود پرداخته و از سیاست‌زدگی، رانت‌جویی و پیگیری اهداف و منافع شخصی به شدت پرهیز کنند.

به گفته فراز، در این صورت امکان تحقق مسئولیت نظارتی، کنترلی و مدیریتی توسط تشکل‌ها نیز به خوبی فراهم آمده و با توجه به رویکردهای مثبت دولت و نیز وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ضرورت تقویت نقش و جایگاه تشکل‌های مدنی و صنفی قانونی امید است که پس از وقفه چندین ساله و در پی بازیابی و توانمندسازی داخلی تشکل‌ها شرایط کلی روبه بهبود رود.

وی با تاکید بر اینکه زمزمه هرگونه بازگشت به مناسبات دهه‌های قبل که یادآور رفتارهای قیم‌مآبانه و استفاده ابزاری از تشکل‌ها بود نیز به کلی منسوخ شده و غیرقابل پذیرش است، بیان داشت: در شرایط فعلی تشکل‌ها به بلوغ کافی رسیده و به خوبی از حقوق خود آگاه هستند و هرگونه پس‌رفت و عقب‌رفت را تحمل نخواهد کرد.

دبیرکل مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور عنوان کرد: قطعاً دولت نیز در این میان همانگونه که اشاره شد ضامن حفظ حقوق تشکل‌ها بوده و در مقابل هرگونه تحرک منفعت‌طلبانه و فرصت‌طلبانه که بعضاً در روزهای اخیر شاهد نمونه‌هایی از آن در جهت خلاف ضوابط و موازین قانونی برای سوءاستفاده از جایگاه تشکل‌ها بوده‌ایم مقاومت خواهد نمود.

تشکل‌گرایی؛ وحدت یا پراکندگی

به گفته این فعال کارگری، تکثرگرایی در فعالیت تشکل‌ها در زمره اصول و موازین بدیهی و حتمی مرتبط قرار داشته و به موجب قوانین و استانداردهای ملی و بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است.

وی تاکید کرد:‌ به موجب این مؤلفه مهم، آزادی انتخاب تشکیل توسط ذینفعان به رسمیت شناخته شده و در فضای رقابت مثبت و طرح سلایق و رویکردهای گوناگون برآیند فعالیت‌ها رو به پیشرفت خواهد گذاشت و طرح هرگونه موضوع با هدف ضرورت اتحاد و یا به هم‌پیوستگی و ایجاد تشکل‌های مرکزی در فضای کنونی فعالیت تشکل‌ها قطعاً مبحثی انحرافی محسوب می‌شود.

فراز عنوان کرد:‌ در ریشه‌یابی اختلاف تشکل‌ها، ده‌ها مؤلفه مختلف قابل شناسایی است و بنابراین پاک کردن صورت مسئله به بهانه رفع اختلافات با حذف استقلال تشکل‌ها کاملاً مردود است.