به‌روز شده در: ۱۲:۴۱ - ۶ خرداد ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۵۲۰۰
تاريخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
پرورش طاووس در تعاونیِ قرقاول با کمک بوقلمون! +تصاویر
فعال بخش تعاون با اشاره به اینکه یک عدد جوجه طاووس را به قیمت ۳۰۰هزار تومان می فروشم گفت:قیمت یک طاووس بالغ معمولی حداقل ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است. با این حساب فروش طاووس و پرهایش شغلی بسیار سودآور است.
به گزارش کارگر نیوز،  اگر عاشق پرندگان باشیم و همزمان به همان میزان از شغل دولتی بیزار، پرورش پرندگان تزئینی و خوراکی می تواند یک شغل تمام عیار و جذاب باشد. همه می توانند با تجهیزات و امکانات اندک وارد این عرصه شوند و به مرور زمان به یک پرورش دهنده تمام عیار و موفق تبدیل شوند. پرورش طاووس به عنوان یکی از زیباترین مخلوقات خدا، شغلی جذاب و سودآور است که می توان آن را با سرمایه ای اندک شروع کرد.

 معصومه بابایی یکی از فعالان اقتصادی موفق مازندران است. او پس از سالها تولید و فروش موفق قرقاول، حالا پرورش طاووس را هم به سبک خودش در دستور کار دارد. خانم بابایی فعالیت تولیدی را از 13 سال قبل در قالب شرکت تعاونی قرقاول سرای مازند شمال با پرورش قرقاول شروع کرده است.

*شروع تولید در آستانه بازنشستگی

وی درباره ورود به عرصه تولید می گوید: «شوهرم در حالی که 5 سال تا بازنشستگی از شغل دولتی فاصله داشت، یک روز به من گفت که علاقمند به راه اندازی یک کسب و کار جدید است و پرورش قرقاول را دوست دارد. در آن مقطع تعدادی از فرزندان و اعضای خانواده ام با وجود برخورداری از تحصیلات مناسب بی کار بودند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم کار تولید را به صورت تعاونی دنبال کنیم تا از مزایای تعاونی نظیر معافیت مالیاتی و ... بهره مند شویم.»

این فعال اقتصاد مقاومتی می افزاید: «پرورش قرقاول را از یک محوطه 50 متری آغاز کردیم. همسرم هر روز از ساعت 6 تا 7 صبح در کارگاه فعالیت می کرد و سپس راهی محل کار دولتی اش می شد. از این ساعت به بعد اداره کارگاه بر عهده من بود. حضور بیشتر من در مزرعه موجب شد تا به مرور بار اصلی و محوری اداره کارگاه روی دوش من قرار بگیرد. ابعاد کار با تلاش اعضای خانواده به مرور توسعه پیدا کرد و نه تنها از استان های مختلف کشور سفارش قرقاول گرفتیم، بلکه توانستیم به ارمنستان، تاجیکستان و عراق قرقاول صادر کنیم.»

*پرورش طاووس توسط خانم فرمانده

در کارنامه معصومه بابایی فعالیت به عنوان فرمانده پایگاه بسیج هم دیده می شود و او با برگزاری کلاس های گوناگون برای اعضای پایگاه های بسیج در مازندران کوشیده است تا فوت و فن های خوداشتغالی و پرورش کبک را به همگان آموزش دهد. تعاونی قرقاول سرای مازند شمال در حال حاضر زمینی به وسعت 700 متر مربع در اختیار دارد و برای 7 نفر اشتغالزایی کرده است. 

با وجود رضایت خانم بابایی از درآمد حاصل از پرورش قرقاول، فعالیت او به همین حوزه محدود نمانده است. پرورش طاووس های زیبا و زینتی، عرصه جدیدی است که او پیش روی خود گشوده است. او می گوید: «برای تکثیر طاووس و جوجه گرفتن از تخم های نطفه دار آنها، ناگزیر شدم از بوقلمون کمک بگیرم و همین مساله موجب شد که پرورش بوقلمون هم یک عرصه جدید برای فعالیت من باشد. تخم نطفه دار طاووس ها را زیر بوقلمون های کرچ قرار می دهیم و آن ها به خوبی جوجه های طاووس را به دنیا می آورند. در حال حاضر هر عدد جوجه طاووس را به قیمت 300 هزار تومان می فروشم. قیمت هر عدد کبک هم حداقل 100 هزار تومان است.» 

*جزئیاتی درباره عرصه بکر پرورش طاووس

طاووس‌ ها، نژادها و رنگ و لعاب ‌های مختلفی دارند، سر وکار داشتن با این پرندگان زیبا، نیازمند برخورداری از اطلاعات کافی است. در قدم اول باید بدانیم که یک مزرعه با چه امکاناتی می تواند لانه طاووس ها باشد. البته یک مزرعه پرورش طاووس، امکانات عجیب و غریبی نمی خواهد. اگر در زمین آب کافی و سالم برای این حیوانات فراهم باشد، لانه طاووس ها را می توان همان جا بنا کرد به شرطی که دور تا دور آن را کاملا محصور شود تا پرندگان از این محیط بیرون نروند. بعد از آن، زمین را باید به قسمت‌های مختلف با اندازه های سه متر در سه متر تقسیم بندی و برای هر جفت طاووس، یک لانه سقف دار تهیه شود.

طاووس ‌ها نیاز به راه رفتن و جنب و جوش دارند و نمی شود آن ها را در یک محیط کوچک زندانی کرد. بنابراین برای تعیین اندازه زمین مورد نیاز باید در قدم اول تعداد پرندگان مشخص شود. متراژ زمین بیش از هر چیز به تعداد پرندگان بستگی دارد و هر چه این تعداد بیشتر باشد به همان نسبت هم زمین بیشتری مورد نیاز است. برای 35 جفت طاووس تقریبا 500 متر مربع زمین مورد نیاز است.

*در همه جای ایران می توان طاووس پرورش داد

برای طاووس ها فرقی نمی کند که کجا زندگی کنند، در هر نقطه از کشورمان می شود این حیوانات را پرورش داد به شرطی که محیط دل باز و باب میل شان فراهم شود. بعد از آن که مزرعه پرورش پرنده با اندازه و امکانات لازم تهیه شد، نوبت به خرید پرنده ها می رسد. برای خرید پرنده مولد باید در نظر داشته باشیم که طاووس، پرنده ای ایرانی نیست، برای همین بهتر است یک جفت از کشورهایی که در زمینه پرورش این پرنده سابقه دارند وارد شود. پس از آن پرنده ها، زاد و ولد می کند و طاووس ها زیاد می شوند. دقیقا از همین زمان کسب و کار جان می گیرد و گسترش پیدا می کند.

البته وارد کردن طاووس سختی های خاص خودش را دارد چرا که هر نژاد را باید از یک کشور به صورت جداگانه وارد کرد. اما همیشه در هر کاری یک راه میان بر وجود دارد. در پرورش طاووس هم راه میانبر، وارد کردن از ترکیه است. 

*سود پرورش طاووس چقدر است؟!

مجوز پرورش طاووس به عنوان یک پرنده زینتی باید از سازمان جهاد کشاورزی اخذ شود. این مرحله از کار چندان پیچیده نیست. اگر شریط تعیین شده مانند مکان مورد نظر، تجهیزات و نوع پرنده را برای پرورش طاووس تامین شود در کمتر از یک ماه مجوز صادر می‌شود.

طبق برآوردهای اصولی، جمع هزینه نگهداری از هر جفت طاووس، بدون در نظر گرفتن هزینه اولیه برای خرید یا اجاره زمین، 250هزار تومان در سال است. این در حالی است که قیمت هر عدد طاووس بالغ معمولی حداقل 1 میلیون و 100 هزار تومان است. با این حساب فروش طاووس و پرهایش شغلی بسیار سودآور است.