به‌روز شده در: ۱۲:۱۵ - ۶ ارديبهشت ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۸۳۰۵
تاريخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
بیمه‌شدگان زمانی که اشتغال ندارند خود را اختیاری بیمه کنند
توصیه سازمان تامین اجتماعی به کارگران
سازمان تامین اجتماعی توصیه می‌کند بیمه‌شدگان زمانی که اشتغال ندارند با انعقاد قرارداد بیمه اختیاری با این سازمان، بیمه‌پردازی خود را داشته باشند تا بین سوابق بیمه‌ای آنها فاصله ایجاد نشود.
به گزارش کارگر نیوز، افرادی که در مقاطعی اشتغال به کار نداشته‌اند و حق بیمه برای آنها پرداخت نشده و در نتیجه میان سوابق بیمه‌ای آنها فاصله افتاده، برای آنها سابقه بیمه‌ای در آن مقاطع ایجاد نمی‌شود لذا تنها در صورت پرداخت حق بیمه از سوی کارفرما برای ایام مورد نظر سابقه بیمه ایجاد می‌شود.
 
افرادی که برای کارفرمایی کار می‌کنند و به اصطلاح بیمه شده اجباری هستند باید کارفرما حق بیمه آنها را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند و با پرداخت حق بیمه برای کارگرانی که فهرست آنها در اختیار این سازمان قرار می‌گیرد، سابقه ایجاد می‌شود. این سوابق در بانک‌های اطلاعاتی تامین اجتماعی نگهداری می‌شود و در زمان مقرر برای امور بازنشستگی، بیماری و سایر خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
اگر کوتاهی در زمینه پرداخت حق بیمه از سوی کارفرمایان انجام گیرد، سازمان تامین اجتماعی از طریق شکایتی که کارگر درخصوص ادعای سابقه انجام می‌دهد به درخواست‌های آنها رسیدگی می‌کند.
 
کارگران برای اثبات سابقه بیمه‌پردازی باید با همراه داشتن مدارک لازم به آخرین شعبه بیمه پردازی خود مراجعه کنند. کارگران مدارکی مانند فیش حقوقی، حکم کارگزینی، فهرستی از پرداخت کارفرما به بانک و هر مدرکی که اثبات می‌کند برای کارفرمایی کار کرده‌اند را باید به شعبه مربوطه تامین اجتماعی ارائه کنند تا کمیته‌های رسیدگی به ادعای سوابق کارگران تشکیل شود.
 
قانون صرفا در یک مورد که بیمه شده اشتغال نداشته و همچنین حق بیمه پرداخت نکرده، مجوز ایجاد سوابق بیمه را داده است و آن در مورد افرادی است که به سن ٦٠ سال رسیده باشند و سابقه بیمه قبلی داشته باشند و می‌خواهند بازنشسته شوند. آنها می‌توانند تا مرز ١٠ سال، با پرداخت حق بیمه ازسوی بیمه شده، با ١٠ روز حقوق بازنشسته شوند.
 
سازمان تامین اجتماعی توصیه می‌کند بیمه‌شدگان زمانی که اشتغال ندارند با انعقاد قرارداد بیمه اختیاری با این سازمان، بیمه‌پردازی خود را داشته باشند تا بین سوابق بیمه‌ای آنها فاصله ایجاد نشود.