به‌روز شده در: ۱۲:۱۵ - ۶ ارديبهشت ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۸۳۷۷
تاريخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
نماینده مردم اصفهان
حقوق پایه کارگران هیچ تناسبی با خط فقر ندارد/کارگری که دغدغه معیشت دارد نمی‌تواند با انگیزه کار کند
تاج‌الدین گفت: اگر دستمزدها به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌صورت واقعی افزایش یابد، کیفیت زندگی کارگران بالا می‌رود و به افزایش انگیزه نیروی انسانی منجر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
به گزارش کارگر نیوز، ناهید تاج‌الدین (دبیر دوم کیسیون اجتماعی مجلس و نماینده حوزه انتخابیه اصفهان) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، گفت: اخیرا در تذکر کتبی به وزیر کار اشاره داشتم که برابر ماده 41 قانون کار، شورای عالی کار باید همه‌ساله میزان حداقل مزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور و یا صنایع مختلف باتوجه به دو معیار درصد تورم اعلامی از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و نیز سبد هزینه خانوار اعلام کند. اما متاسفانه هر‌ ساله سبد هزینه خانوار در این میزان لحاظ نمی‌شود و صرفا بر مبنای نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی با یک یا دو درصد بالاتر، میزان حداقل مزد کارگران اعلام می‌شود. از طرف دیگر باتوجه به تبعات بی‌ثباتی نرخ ارز که این روزها شاهد آن هستیم به نظر می‌رسد نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی نیز برای تعیین میزان حداقل مزد کارگران قابل اتکا نیست، از این رو بیم آن می‌رود معیشت کارگران بیش از پیش دستخوش بی‌ثباتی گردد.
 
به گفته این نماینده مجلس؛ سبد معیشتی کارگران برابر نظر نماینده شورای عالی کار یعنی مجموع هزینه سبد معیشت یک خانوار ۳.۳نفری برای سال جاری دو میلیون و ششصد و شصت و نه‌هزار و هشتصد تومان است. وی در همین‌باره اظهار داشت: این رقم بسیار بیشتر از حقوق پایه کارگران است، ضمن آنکه حقوق پایه کارگران هیچ تناسبی با خط فقر نسبی هم ندارد. برای همین است که ما می‌گوییم دستمزدها باید افزایش یابد.
 
وی افزود: امسال چانه‌زنی‌ها در نشست شورای عالی کار و مذاکرات سه‌جانبه میان کارگران، کارفرمایان و دولت بیشتر طول کشید و تعامل بیشتری صورت گرفت اما نگرانی ما نوسان‌های اقتصادی 97 و اثرات آن بر نرخ تورم و سبد معیشتی کارگران است. برای همین در تذکری که در زمان انجام مذاکرات در روزهای پایانی سال به وزیر کار دادیم، متذکر شدیم شورای عالی کار با لحاظ همه نوسان‌های اقتصادی 97 و درنظر گرفتن حداکثر متغیرها‌، حداقل حقوق کارگران را تعیین نموده و از ثبات شغلی و معیشتی کارگران بیش از پیش حراست نماید.
 
نماینده مردم اصفهان با بیان اینکه اگر دستمزدها به‌صورت واقعی افزایش یابد، کیفیت زندگی کارگران بالا می‌رود و به افزایش انگیزه نیروی انسانی منجر می‌شود، اظهار داشت: الان یکی از بزرگترین معضلات اقتصادی ما معضل بهره‌وری است، اینکه ساعت مفید کاری در هفته به زور به 11 ساعت می‌رسد و این امر دلایل متعددی دارد که یکی از آنها به انگیزه‌های پایین نیروی انسانی برمی‌گردد. به هر حال کارگری که دغدغه معیشت دارد، نمی‌تواند با انگیزه و درست کار کند.
 
دبیر دوم کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان، گفت: افزایش دستمزدها، همانگونه که گفتم، یکی از دلایل افزایش بهره‌وری است. برای بهره‌وری باید روی اثربخشی و کارایی تمرکز کرد یعنی یک سیستم بهره‌ور سیستمی است که هم درست؛ کار می‌کند و هم کار؛ درست می‌کند. درست کار کردن سیستم‌ها به کارگران، انگیزه‌ها و آموزش‌های درست آنها بستگی دارد و کار درست کردن به مدیران بستگی دارد. بنابراین می‌بینید کارگران یک پای بهره‌وری سیستم‌ها در ایران هستند و از همین منظر افزایش دستمزد بسیار مهم است.