به‌روز شده در: ۱۶:۵۸ - ۲ بهمن ۱۳۹۷
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۸۷۶۴
تاريخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۹
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
معاون وزیر کار خبر داد؛
سه دستور کار برای حمایت از کسب و کارهای نوپا
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار با اشاره به اینکه متأسفانه در نظام اجرایی کشور تفکیکی بین کسب و کارهای فیزیکی و مجازی قائل نشدیم، از سه اقدام برای حمایت از کسب و کارهای نوپا خبر داد.
به گزارش کارگر نیوز، عیسی منصوری در نشست هم اندیشی کارآفرینان با عنوان «دورهمی کارآفرینی» در حوزه فرهنگ و هنر که عصر امروز در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، اظهار داشت: اگرچه باید این نوع نشست ها برای تبادل ایده ها و گفتمان کارآفرینانه ادامه داشته باشد، اما نقش وزارتخانه ها، برگزاری کافه کارآفرینی نیست؛ بلکه آنچه که وزارت کار و دولت باید به آن توجه کند، این است که به دنبال الگوسازی در حوزه کارآفرینی باشیم و به تدریج این الگو را به استان ها و رشته فعالیت های مختلف تعمیم دهیم.
 
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار با تأکید بر اینکه این وزارتخانه به دنبال ایفای نقش تسهیل‌گر از زمان شکل گیری استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا است، ادامه داد: البته نقش تسهیل گری برای توسعه کارآفرینی باید بین بخش خصوصی و دولت اتفاق بیفتد.
 
وی با انتقاد از نبود خط مرز بین کسب و کارهای فیزیکی و مجازی تصریح کرد: متأسفانه در نظام اجرایی و قانونی کشور، هنوز تفکیکی بین کسب و کارهای فیزیکی و مجازی قائل نشده ایم. ضمن اینکه در این عرصه باید به این نکته توجه کنیم که همزمان با رشد و توسعه کسب و کارهای نوپا، آیا قوانین و مقررات حاکم بر فضای کسب و کار کشور متناسب با مشاغل نوپا است یا خیر؟ طبیعتاً در این عرصه قوانین فعلی باید متناسب با کسب و کارهای نوپا اصلاح شوند؛ بنابراین آنچه که در حوزه نظام اجرایی و قانونی کشور باید به آن توجه شود این است که در گام نخست بدانیم برای حمایت از کسب و کارهای نوپا در کجا قرار داریم و خلاء های موجود را شناسایی کنیم.
 
منصوری با تأکید بر اینکه نظام اجرایی هماهنگی برای ارتباطات کارآفرینی در کشور وجود ندارد، افزود: با هماهنگی و نقش آفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تفاهم نامه تأمین مالی کسب و کارهای نوپا از محل بازار سرمایه با وزارت اقتصاد و وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات (ICT) امضاء شد و در حال حاضر هماهنگی بین دستگاهی خوبی در حوزه توسعه کسب و کارهای حوزه تجارت الکترونیک و مشاغل نوپا وجود دارد.
 
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار در  ادامه از سه اقدام این وزارتخانه برای حمایت از کسب و کارهای نوپا برای آینده خبر داد و گفت: در گام نخست، بهبود فضای کسب و کار در این نوع مشاغل در دستور کار قرار دارد؛ همچنین اتصال کسب و کارهای شکل گرفته به بازار جهانی از دیگر برنامه های حمایتی وزارت کار از این نوع مشاغل است؛ علاوه بر این اتصال و ارتباط شرکت ها و استارتاپ های داخلی با استارتاپ های موفق بین‌المللی از دیگر اقدامات این وزارتخانه برای حمایت از کسب و کارهای نوپا خواهد بود.
 
وی افزود: برای توسعه کارآفرینی علاوه بر نشست های عمومی برای ارتباط کارآفرینان به دنبال برگزاری رویدادهای تخصصی و منطقه ای برای گفتمان کارآفرینانه در حوزه های تخصصی خواهیم بود.
 
این مقام مسئول در پایان تأکید کرد: نشست های کارآفرینانه باید دارای نظام یکپارچه باشند؛ ضمن اینکه دولت باید به عنوان تسهیلگر در این عرصه وارد شود.
 
به گزارش خبرنگار مهر، عصر امروز نخستین نشست از سلسله نشست های دورهمی کارآفرینی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با موضوع کارآفرینی در حوزه فرهنگ و هنر برگزار شد و قرار است در آینده طی نشست های جداگانه ای، دورهمی کارآفرینی در حوزه های کسب و کارهای نوپا در مشاغل مختلف نیز برگزار شود.