به‌روز شده در: ۱۶:۵۶ - ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۹۲۹۹
تاريخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۳
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
مشاغل جدیدی که ایجاد می‌شود متقاضی ندارد
یک کارشناس اشتغال با اشاره به اینکه در بحث اشتغال چالش اصلی بین نظام آموزشی کشور وجود دارد گفت:متأسفانه کاهش قدرت خرید مردم و مشکلات درتأمین نیازهای داخل یکی از موانع خلق شغل های جدید و حفظ شغل های موجود است.
به گزارش کارگر نیوز، علی اکبر لبافی، معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه دولت دهم در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،درباره راهکار مقابله با بیکاری چیست؟ گفت: در حوزه بیکاری و اشتغال اگر چالش های اساسی را بررسی کنیم با برخی از چالش های عمده مواجه هستیم،راهکارمتعددی وجود دارد که با یک نگاه اجرایی می توانیم آن را پاسخ دهیم.
 
 وی بیان کرد: متأسفانه کاهش قدرت خرید مردم و مشکلات درتأمین نیازهای داخل یکی از موانع در احیای شغل های جدید  و شغل های موجود است. بسیاری از بنگاه های اقتصادی با مازاد ظرفیت مواجه هستند. از طرفی هم بحث ارز و بحث اقتصادی موجود هم به این موضوع دامن زده است.
 
 لبافی گفت: افزایش قیمت ها هم باعث شده است که اشتغال ایجاد نشود. نکته مهم اساسی در شرایط فعلی اقتصاد این است که با کمبود کالا مواجه نیستیم بلکه با شرایط بلاتکلیفی مواجه هستیم. عدم ثبات در مسائل ارزی،رکود حاکم بر بازار تولید،جهش های قیمتی و از طرفی کاهش قدرت خرید مردم باعث شده است که بنگاه های اقتصادی شرایط مناسبی نداشته باشند.
 
 این کارشناس اشتغال  با توجه به اینکه واحدهای تولیدی دسترسی لازم برای تأمین ارز را به راحتی نداشتند افزود:نوسانات نرخ ارز باعث شده است که گرایش  مردم برای فروش کمتر شود،این موارد برای استمرار تولید و بنگاه های اقتصادی زیان آور است. اقداماتی هم که انجام شده تأکید بر این است که باید کالای داخلی استفاده کنیم و هیچ ضرورتی ندارد از محصولات مشابه داخلی استفاده کنیم که این موضوع  امید بخش است.
 
 وی بیان کرد: در بحث اشتغال چالش اصلی بین نظام آموزشی کشور است،درحال حاضر برخی از مشاغلی که شکل پیدا می کند و ما احساس می کنیم شغل ایجاد کرده ایم با ویژگی افرادی که متقاضی کار هستند همخوانی ندارد. آمار و اطلاعات نشان می دهد بیش از 60درصد کسانی که جوینده کار هستند فارغ التحصیل دانشگاهی هستند و آنها در رشته های خاص خود تحصیلکرده اند. رشته هایی که با رویکرد روستایی نامبرده می شود، با نیازهای فرد همخوانی ندارد. بعضی از مشاغل هم نمی تواند نیاز جویندگان کار با ویژگی هایی که دارد را به دلیل عدم تطبیق شغل و شاغل انطباق داشته باشد و رضایتمندی و بهره وری لازم را حاصل کند.
 
 لبافی افزود: در حالی که 60درصد جویندگان کار فارغ التحصیل دانشگاهی هستند تنها امکان جذب 20 درصد آنها وجود دارد.با چنین روندی انطباق میان کار و جوینده کار اتفاق نمی‌افتد و با وجود مشاغلی که متقاضی کار ندارند در آینده نزدیک دچار بحران شده و تا سالهای سال فارغ التحصیلان بیکاری را خواهیم داشت که آمادگی حضور در برخی مشاغل را با توجه به نوع و ماهیت آن ندارند.