به‌روز شده در: ۱۷:۱۳ - ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۹۷۰۸
تاريخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۷
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی:
اتباع خارجی که در کشور اشتغال دارند مشمول خدمات بیمه‌ای می‌شوند
مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی، با اشاره به ماده ۵ قانون تامین اجتماعی تاکید کرد: بر اساس این قانون اتباع خارجی که در کشور اشتغال دارند مشمول تمام خدمات بیمه به جز بیمه بیکاری می‌شوند.
به گزارش کارگر نیوز، احمدرضا خزاعی با اعلام این خبر گفت: از سال ۹۴ تا پایان اردیبهشت امسال ۳۷ هزار و ۲۱۹ نفر از اتباع خارجی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفتند.
 
وی با اشاره به اینکه جامعه مخاطبین سازمان، اتباعی هستند که به صورت مجاز در کشور زندگی می‌‌‌‌کنند، اظهار داشت: در بخش بیمه اجباری اتباع مجازی که گواهی کار داشته باشند از خدمات بیمه بهره‌مند می‌شوند.
 
مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی از مسئولان دفتر اتباع و مهاجرین خارجی استانداری و اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس خواست تا با تعامل و همیاری بیشتر اداره کل تامین اجتماعی زمینه تشویق و ترغیب اتباع خارجی را برای استفاده از خدمات بیمه‌‌‌ای فراهم آورند.
 
خزاعی ادامه داد: وقتی حق اقامت برای کسی در کشور ایجاد می‌شود حق اشتغال نیز برای او فراهم می‌شود. به همین دلیل باید از خدماتی همچون خدمات بیمه نیز برخوردار شوند.
 
بهره‌مندی اتباع خارجی از خدمات بیمه‌ای تامین اجتماعی
 
عبدالکریم نباتی، مدیرکل تامین اجتماعی استان فارس نیز در این نشست تصریح کرد: بر اساس تفاهمنامه‌‌‌‌ای بین این اداره کل با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس برای بیمه شدن اتباع خارجی مجاز شاغل در استان برنامه‌‌ریزی می‌شود.
 
وی افزود: استان فارس چهارمین استان کشور از لحاظ جمعیت، مساحت و همچنین جمعیت بیمه شده است.
 
این مقام مسئول با بیان اینکه ۷۱۸ هزار بیمه شده اصلی در استان فارس حضور دارند، خاطرنشان کرد: با احتساب افراد تبعی و خانوار این بیمه‌‌‌شدگان، قریب به دو میلیون و ١٢٠ هزار نفر در استان فارس از خدمات تامین اجتماعی بهره‌مند هستند به بیان دیگر، ۴۴ درصد از جمعیت استان فارس مخاطبان سازمان تامین اجتماعی هستند.
 
به گفته نباتی، ۱۳۸ هزار خانوار مستمری‌‌‌بگیر، ماهانه مبلغ ۲۰۶ میلیارد تومان به عنوان مستمری از این سازمان دریافت می‌‌‌دارند.
 
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه این سازمان، سازمانی درآمد هزینه‌ای است و باید درآمد مورد نیاز را خود تامین کند به همین لحاظ باید در تصویب قوانین مربوط به این سازمان کار کارشناسی صورت گیرد و در تصویب آیین‌‌‌‌‌‌نامه‌‌‌‌‌‌ها، بعد مالی آن نیز لحاظ شود.
 
به گفته نباتی، در حال حاضر هزار و ۲۲۳ نفر از اتباع خارجی در استان فارس به صورت اجباری یا در قالب مشاغل آزاد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.
 
سهراب مختاری، مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس نیز در این جلسه با اشاره به سابقه دیرین کشور ایران در حوزه اشتغال و حمایت از اتباع خارجی، بر لزوم به اشتراک‌‌‌‌گذاری اطلاعات این اداره و اداره کل تامین اجتماعی استان و استفاده بهینه از ظرفیت‌‌‌های موجود تاکید کرد.
 
وی با بیان اینکه در فارس ۲۴ هزار تبعه مجاز مشمول قانون کار حضور دارند، ابراز داشت: تاکنون برای ۲۲ هزار نفر از آنها کارت صادر شده است.
 
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس با تاکید بر اینکه بین ۱۲۰۰ نفر تبعه تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی و ۲۲ هزار تبعه‌‌‌ای که کارت مجاز برای زندگی در استان فارس دریافت کرده‌اند فاصله زیادی وجود دارد، بیان کرد: تعدادی از اتباع خارجی سال‌‌‌‌‌‌ها حق بیمه پرداخت کردند اما زمانی که بازنشسته می‌‌‌‌شوند در سابقه کار آنها هیچگونه مدارکی وجود ندارد.
 
مختاری خواستار به حداقل رسیدن فاصله این دو عدد شد و یادآور شد: کارفرما مکلف است هر بار برای بیمه لیست جدید دقیق و به‌‌روز ارائه دهد.