به‌روز شده در: ۱۶:۲۲ - ۲۵ تير ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۹۸۹۱
تاريخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۷
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
پیام معاون وزیر تعاون همزمان با آغاز «هفته تعاون»؛
۳ ویژگی مهم تعاون/تجربه موفق تعاونی‌ها در رونق اقتصادجهان
معاون وزیر تعاون، توسعه روستایی، کاهش فقر و ایجاد اشتغال سه ویژگی مهم بخش اقتصاد تعاونی عنوان کرد و گفت:بخش تعاون در شرایط تحریم می‌تواند در فعال شدن بنگاه‌ها و مقابله با رکود ایفای نقش کند.
به گزارش کارگر نیوز، سید حمید کلانتری معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پیامی به مناسبت آغاز هفته تعاون، ضمن گرامیداشت هفته تعاون برای تعاونگران، مدیران تعاون، اتحادیه‌ها و اتاق‌های تعاون گفت: امروز اولین روز از هفته تعاون است که امیدواریم با تلاش همه تعاونگران، شاهد اتفاقات مثبتی باشیم که همراه با ترویج فرهنگ تعاون و گسترش باور تعاون در جامعه‌ی مسئولان و دست‌اندرکاران باشد.
 
وی ادامه داد: بخش تعاونی اقتصاد با تلاشی که در سال‌های گذشته صورت گرفت و با حمایت‌های مجلس و دولت در پیشبرد اهداف دولت، هرچند رشد جامع و مطلوب مورد نظر خود را نداشت، اما گام‌های خوبی در این زمینه برداشته شد.
 
معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در حال حاضر ضرورت توجه به تعاون روز به روز در جامعه بیشتر محسوس می‌شود، افزود: نقش تعاون در اشتغال در سال گذشته و با اجرای طرح «روستا ـ تعاون» و همچنین ادامه اجرای این طرح در سال جاری به خوبی تبیین شد.
 
کلانتری با تأکید بر اینکه تعاونی‌ها می‌توانند در توسعه روستایی، کاهش فقر و ایجاد اشتغال به ویژه در مناطق روستایی و مرزی تأثیرگذار باشند، گفت: برگزاری همایش «تعاون دهیاری‌ها» با حضور مؤثر تعاونگران، بازتاب گسترده‌ای داشت و نشان داد تعاونی‌ها می‌توانند در اداره، مدیریت، توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال در روستاها کمک کنند.
 
تجربه جهانی موفقیت تعاونی‌ها در مقابله با رکود
 
وی اظهار داشت: امروز در شرایط تحریم، بخش تعاون می‌تواند همپای مردم و دولت در جهت رفع موانع و فعال شدن بنگاه‌های تعاونی، رونق اشتغال و مقابله با رکود، ایفای نقش کند؛ ضمن اینکه اصولاً تجربه در دنیا نشان داده که تعاونی‌ها در دوران سخت و تحریم، تاب‌آوری بیشتری دارند و موفق‌تر می‌توانند در مقابل محدودیت‌های پیش‌رو پایداری داشته باشند، چرا که یک روحیه جمعی بر تعاونی‌ها حاکم است.
 
معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اینکه بخش تعاونی اقتصاد امروز می‌تواند به مردم، دولت و نظام کمک کند که این بخش، رسالت مؤثرتری را به ویژه در مناطق محروم و دوردست و فعال کردن واحدهای کوچک و متوسط می‌تواند داشته باشد که لازمه‌ی این اتفاق، این است که اتاق‌های تعاون و اتحادیه‌های تعاون فعال‌تر شوند و همکاری، هماهنگی و تفاهم بین بخش‌های دولتی و غیردولتی مدیریت این بخش گسترش یابد.
 
نام «تعاون» نباید در کنار اختلاس و احتکار قرار گیرد
 
کلانتری گفت: امروز همه باید تلاش کنیم که هیچ تعاونی‌ای دچار تخلف و مشکل نشود و نام تعاونی در کنار سوءاستفاده‌های ناشی از اختلاس، احتکار و امثالهم نیز مشاهده نشود؛ تعاونی‌ها یک نهاد مردمی بودند و باید مردمی بمانند. ما ناگزیریم تا این فضا را توسعه دهیم.
 
وی در بخش دیگری از پیام خود اظهار داشت: توسعه تعاونی‌های «توسعه عمران شهرستانی»، گام جدیدی است که در دو سال گذشته فعال شده و امیدواریم در همه شهرستان‌ها، این تعاونی‌ها تأسیس و راه‌اندازی شوند.
 
تعاونی ها در توزیع کالاهای اساسی باید فعالتر عمل کنند
 
معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: تعاونی‌های تأمین نیاز نیز امروز باید گسترش پیدا کند؛ همچنین تعاونی‌های توزیعی باید در رساندن کالاهای ضروری و اساسی به دست مردم فعال‌تر عمل کنند. علاوه بر این، تعاونی‌های مسکن نیز باید مصداق بارزی از عملکرد سالم و صحیح داشته باشند و از طولانی شدن دوران ساخت و اختلاف بین اعضای این تعاونی‌ها جلوگیری کنند.
 
کلانتری با تأکید بر اینکه همه باید دست به دست هم دهیم تا انواع تعاونی‌ها در بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله بخش کشاورزی و زیربخش‌های آن بیش از پیش فعال شوند، گفت: تعاونی‌های صنعتی و معدنی ما نیز باید فعال‌تر شوند، چرا که بخش اقتصاد تعاونی قابلیت‌های بسیار زیادی دارد که باید این قابلیت‌ها را خوب شناسایی و ارائه دهیم.
 
وی با اشاره به برگزاری جشنواره تعاونی‌ها در سال جاری تصریح کرد: حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ تعاونی در جشنواره تعاونی‌های امسال شرکت کردند که این نشان‌دهنده آمادگی و نشاط این بخش از اقتصاد است.