به‌روز شده در: ۱۷:۵۴ - ۲۴ تير ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۳۹۹۲۰
تاريخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۸
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
عضو کارگری کارگروه مزد مطرح کرد؛
ترمیم "غیرنقدیِ دستمزد" تقریباً قطعی‌ست/الان هم برای برگزاری جلسه کمیته مزد دیر شده‌است
علیرضا حیدری با تاکید بر اینکه هنوز جزئیات ترمیم غیرنقدی دستمزد مشخص نشده، گفت: بایستی ظرف همین هفته یا نهایت هفته بعد، کمیته دستمزد دوباره تشکیل جلسه بدهد.
به گزارش کارگر نیوز، علیرضا حیدری (عضو کارگری کمیته دستمزد) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در ارتباط با مصوبات جلسه قبلی کمیته دستمزد که حدود ده روز پیش برگزار شد، گفت: در جلسه قبل صحبت شد که باید به یک شکلی، قدرت خرید دستمزد احیا شود. در جمع‌بندی صحبت‌ها دولت بدون حضور کارفرمایان با کارگران همراه شد و پذیرفت که در قالب «سبد غیرنقدی» این جبران را صورت دهد.
 
وی در ارتباط با سازوکارهای پرداخت‌های غیرنقدی افزود: نوع جبران در قالب غیرنقدی، قطعی‌ست و پذیرفته شده اما اینکه به چه میزان و با چه مکانیسمی این پرداخت انجام شود، هنوز توافق نهایی حاصل نشده؛ به عبارتی هنوز جزئیات مطرح نشده؛ مشخص نشد که آیا «ستادِ بُن» احیا می‌شود و از آن طریق پرداخت‌های غیر نقدی انجام می‌شود یا اینکه از نظام‌های پیشرفته‌تری مانند «بُنِ الکترونیک» یا چیزی شبیه اینکه فقط قابلیت تبدیل به کالاهای غیرنقدیِ سبد معیشت را داشته باشد، در این حوزه استفاده می‌شود.
 
نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری تصریح کرد: شاید امکان احیای ساختارهای بوروکراتیک گذشته دیگر وجود نداشته باشد چراکه نیاز به یک ساختار «مویرگی» برای توزیع داریم؛ باید بنگاه‌های توزیعی را که دیگر امروز نیستند، دوباره زنده کنیم و شاید این دیگر امکان پذیر نباشد. شاید بهتر باشد دیگر به ساختارهای قدیمی برنگردیم و از مکانیسم‌های مدرن‌تر و پیشرفته‌تر استفاده کنیم.
 
تسریع در روند برگزاری کمیته دستمزد، یک ضرورتِ غیرقابلِ انکار است
 
  وی تاکید کرد: البته هنوز به جمع بندی نرسیدیم و چون یک ضلع تعهد این منابع یعنی (کارفرمایان) در جلسه هفته قبل حضور نداشتند، هنوز هم نمی‌توانیم با قاطعیت بگوییم که این توافقات، نهایی‌ست.
 
حیدری در ارتباط با زمان برگزاری جلسه بعدی کمیته مزد و رسیدن به توافق نهایی گفت: هنوز دعوتنامه رسمی برای برگزاری جلسه دریافت نکرده‌ایم؛ تا همین الان هم دیر شده‌است؛ ما قرارمان این بود که بیش از یک هفته تاخیر نیفتد ولی الان داریم وارد هفته دوم می‌شویم.
 
او با تاکید بر اینکه اهمیت احیای قدرت خرید دستمزدِ کارگران بسیار زیاد است؛ افزود: باید سریع‌تر روی این موضوع تصمیم‌گیری شود تا جلوی بدتر شدن وضعیت معیشتی کارگران گرفته شود؛ در هر حال باید یادآوری کنم که کمیته دستمزد، فقط یک کارگروه است و محلی برای تصمیم‌گیریِ قطعی و لازم‌الاجرا نیست؛ مصوبات و تصمیمات این کمیته باید برای تصمیم‌گیری نهایی به شورای عالی کار ارجاع داده شود.
 
وی ادامه داد: به نظر می‌رسد اگر همین هفته جلسه کمیته دستمزد برگزار شود، می‌شود توافقات آن را به سرعت برای شورای عالی کار که می‌تواند زمان برگزاری آن هفته آینده باشد، ارسال کرد و زمینه‌های اجرایی شدن سریع آن را فراهم کرد. این تسریع در روند کار، در شرایط فعلی یک ضرورت غیرقابل انکار است که نمی‌شود آن را بیش از این عقب انداخت.