به‌روز شده در: ۰۹:۵۴ - ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۰۱۲۲
تاريخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۷
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
کارگران «نشاکار» بیشترین دستمزد مشاغل کشاورزی را می‌گیرند
وضعیت دستمزد مشاغل منتخب در بخش کشاورزی در استان های کشور در بهار۹۷،بیشترین متوسط دستمزد روزانه در میان مردان با رقم ۷۸۹۸۰۶ ریال به کارگر «نشاگر» و کمترین متوسط دستمزد روزانه به کارگر« میوه چین» با رقم ۴۸۳۶۸۲ ریال اختصاص داشته است.
به گزارش کارگر نیوز، بررسی نتایج این طرح در بهار 1397 در خصوص دستمزد کارگران مشاغل منتخب کشاورزی(7 شغل) نشان می دهد، بیشترین متوسط دستمزد روزانه در میان مردان با رقم 789806 ریال به کارگر «نشاگر» و کمترین متوسط دستمزد روزانه به کارگر« میوه چین» با رقم 483682 ریال اختصاص داشته است.

همچنین در بین زنان بیشترین دستمزد روزانه مردان کارگر در بهار 1397 نسبت به فصل مشابه سال قبل، مشاهده می گردد که متوسط دستمزد روزانه کارگر« نهرکش و مرزبند» بیشترین و متوسط دستمزد روزانه کارگر « دروگرغلات» کمترین تغییررا به ترتیب به صورت کاهشی و افزایشی، داشته اند. این در حالی است که بیشترین تغییر در متوسط دستمزد روزانه کارگران زن مربوط به متوسط دستمزد روزانه کارگر« دروگر غلات» بوده است.

همچنین در بهار 97 متوسط دستمزد روزانه در تمامی مشاغل منتخب کشاورزان مردان و زنان به جز کارگر « نهرکش و مرزبند» در مردان، نسبت به فصل مشابه سال قبل، افزایش یافته است. متوسط دستمزد روزانه کارگر مرد« نهرکش و مرزبند» بیش از 20.0 درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل، کاهش داشته است. گر غلات» بوده است. همچنین در بهار 97 متوسط دستمزد روزانه در تمامی مشاغل منتخب کشاورزان مردان و زنان به جز کارگر « نهرکش و مرزبند» در مردان، نسبت به فصل مشابه سال قبل، افزایش یافته است. متوسط دستمزد روزانه کارگر مرد« نهرکش و مرزبند» بیش از 20.0 درصد نسبت به فصل مشابه سال قبل، کاهش داشته است.

 با توجه به متوسط دستمزد در استان های کشور در بهار 1397، بالاترین دستمزد برای مردان مربوط به کارگر «نشاکار» در استان گیلان با دستمزد 1243998 ریال و پایین ترین دستمزد مربوط به کارگر « دروگر غلات» در استان خراسان رضوی با دستمزد 308000 ریال بوده است.

از سوی دیگر در بهار 1397، بالاترین و پایین ترین دستمزد برای زنان در بین استان های کشور، مربوط به کارگر « وجین کار و تنک کار» به ترتیب در استان گیلان با دستمزد 1026225 ریال و در استان گلستان با دستمزد 265861 ریال ، می باشد. نتایج موجود نشان می دهد که بیشترین شکاف جنسیتی دستمزد در بهار1397، به مانند بهار 1396، به کارگر« دروگر غلات» و کمترین شکاف جنسیتی دستمزد به کارگر«نشاکار» اختصاص داشته است.

همچنین شکاف قابل توجهی که بین متوسط دستمزد روزانه مردان و زنان کارگر« دروگر غلات» در بهار 1396 دیده می شد در بهار 1397، نزدیک به 8.0 درصد، کاهش پیدا کرده است.

فایل کامل این پژوهش را مطالعه کنید.