به‌روز شده در: ۱۵:۵۸ - ۱ خرداد ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۰۲۱۵
تاريخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
طرح پرورش آبزیان از زهاب نیشکر درخوزستان به بهره برداری رسید
طرح آزمایشی پرورش آبزیان(ماهی و میگو) با استفاده از زهاب نیشکر برای نخستین بار در کشور با حضور استاندار خوزستان در شرکت کشت و صنعت نیشکر میرزاکوچک خان وابسته به شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در 55کیلومتری جنوب اهواز به بهره برداری رسید.؛
به گزارش کارگر نیوز به نقل از کارگر پرس مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در آیین بهره برداری از این طرح تولیدی آزمایشی(پایلوت) گفت: این طرح در سطح ۳٫۱هکتار استخر خاکی و رهاسازی ۳۰۰هزار لارو میگوی ‘وانامی’ که تاب آوری زیادی در محیط آبهای شور دارد و همچنین پرورش کپور ماهی با چهار گونه در ۱٫۸هکتار با رهاسازی سه هزار قطعه پس از چهار ماه با موفقیت اجرا شد.
 
محمود شمیلی با بیان اینکه تولید آبزیان با استفاده از زهاب نیشکر برای نخستین بار است که در کشور اجرا می شود افزود: موفقیت در طرح آزمایشی آبزیان در چنین محیطی ، راه را برای اجرای کامل این طرح با استفاده از زهاب نیشکر در مجموعه هفت شرکت نیشکری وابسته با شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی فراهم کرده است.
 
وی با بیان اینکه اجرای این طرح زیربنایی می تواند از رهاسازی زهاب نیشکر به رودخانه ها و تالاب ها جلوگیری کند اظهار داشت:استفاده مجدد از زهاب نیشکر گامی ارزشمند در حفظ محیط زیست ، ایجاد اشتغال ، تولید و افزایش بهره وری از آب و افزایش ضریب امنیت غذایی خواهد بود.
 
مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در ادامه افزود: طرح آزمایشی استفاده از زهاب نیشکر برای کشت گندم ، جو ، برنج ، کنف و پنبه در این شرکت در حال اجرا است.
 
وی با اشاره به وجود ۲ کانون ریزگرد در مجموعه شرکت های نیشکری خوزستان و ضرورت آبگیری این کانون ها از زهاب نیشکر اظهار داشت:تولید آبزیان با استفاده از زهاب نیشکر در کانون های ریزگرد می تواند منجر به ایجاد اشتغال برای ۱۲هزار نفر در استان شود و این ظرفیت در منطقه وجود دارد.
 
به گفته وی با بهره برداری کامل از زهاب نیشکر که پیش تر به عنوان پساب نیشکر مطرح بود می توان ۱۰درصد مجموع تولیدات کشاورزی و آبزی استان را افزایش داد.
 
وی گفت: استفاده مجدد از زهاب نیشکر در قالب طرح ‘شورورزی’ بدین معنا است که تنها یک بار از رودخانه کارون یا ‘دز’ آب برداشت می شود و هیچ گاه زهاب یا پساب نیشکر وارد رودخانه ها نخواهد شد و تا آخرین قطره از زهاب برای تولید محصولات سازگار با شوری آب و تولید آبزی استفاده خواهد شد.
 
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکر میرزاکوچک خان نیز در این آیین با اشاره به کمبود آب شیرین در دنیا و بهره گیری از آبهای شور برای تولیدات کشاورزی و آبزیان در کشورهای آسیایی ، امریکا و افریقا اظهار داشت:کشور ما نیز به دلیل اینکه با کمبود آب شیرین رو به رو است ضرورت دارد از آبهای شور و زهاب نیشکر برای تولید و تحقق اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است استفاده صحیح کند.