به‌روز شده در: ۱۵:۰۸ - ۱ آبان ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۳۶۲۱
تاريخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۹
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
در نامه‌هایی جداگانه به معاون وزیر کار مطرح شد؛
کارگران مخابرات با حذف کمیته‌های استانی "انضباط کار" مخالفند
رئیس و اعضای شورای عالی تشکل‌های کارگری مخابرات در نامه‌های جداگانه به معاون وزیر کار، به حذف کمیته‌های استانی انضباط کار و اصلاح آیین‌نامه انضباطی مخابرات ایران اعتراض کردند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، تشکل‌های کارگری مخابرات در نامه‌های خود به معاون روابط کار وزیر کار که رونوشت‌هایی از آن برای علیرضا محجوب (نماینده تهران در مجلس و رئیس کمیته روابط کار کمیسیون اجتماعی مجلس) و نادر قاضی پور (نایب رئیس فراکسیون کارگری مجلس) ارسال شده، به فعالیت‌های استانی کمیته‌های انضباط کار، طبقه‌بندی مشاغل و حفاظت کار در سال‌های اخیر اشاره کرده و ایجاد و فعالیت آنها را از جمله حقوق مصرح قانونی کارگران دانسته‌اند.

نمایندگان صنفی کارکنان مخابرات در نامه خود تصریح کرده‌اند: اخیراً با ابلاغ دستورالعمل برگزاری چهارمین دوره انتخابات نمایندگان کارگران و سرپرستان در کمیته انضباط کار شرکت مخابرات ایران و شرکت‌های تابعه و تصویب آیین‌نامه جدید انضباط کار برای مخابرات توسط حوزه روابط کار وزارت کار، گنجانده شدن تبصره 1 ماده 3 در آیین‌نامه جدید که اشعار می‌دارد «کارفرما می‌تواند کمیته‌ها را به صورت متمرکز تشکیل دهد» در حق کارگران اجحاف کرده‌اند.

آنها توضیح داده‌اند: کارفرما می‌تواند از این تبصره برای حذف کمیته‌های انضباطی کار استانی بهره ببرد که در نتیجه، این اقدام می‌تواند تبعات حقوقی و اجتماعی متعددی در مخابرات داشته باشد و زمینه‌های نارضایتی کارگران را فراهم آورد.

تشکل‌های کارگری مخابرات در ادامه نامه خود ضمن ابراز مخالفت با حذف کمیته‌های انضباط کار استانی که موجب تضییع حقوق کارگران می‌شود، از معاون روابط کار وزیر کار درخواست کرده‌اند به فوریت از این اقدام جلوگیری به عمل آورد.

نمایندگان صنفی کارکنان مخابرات در نامه‌های خود تصریح کرده‌اند: علیرغم اینکه در آیین نامه جدید قید شده که نظر مثبت تشکل‌های کارگری لحاظ گردیده، هرگز از آنها نظرخواهی نشده است.