به‌روز شده در: ۱۶:۴۵ - ۲ بهمن ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۳۶۷۳
تاريخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مراسم رونمایی از پژو ۳۰۱
باید محصولات کاملا ایرانی تولید کنیم/ خصوصی سازی واقعی در صنعت خودرو انجام نشد
رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: باید بتوانیم محصولاتی را در صنعت خودروسازی تولید کنیم که کاملا ایرانی هستند.
به گزارش پایگاه خبری کارگر نیوز، عزیز اکبریان، رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: صنعت خودروسازی یک‌ صنعت زیربنایی، استراتژیک و اشتغال زا است. این صنعت درآمدهای ارزی سرشاری دارد و با این که همزمان با کشوری مانند کره شروع کردیم اما فاصله بسیار زیادی داریم و نتوانستیم محصولی در شان ملت ایران داشته باشیم.
 
وی ادامه داد: یکی از علت های بزرگ به بحث دولت مربوط می شود و دولت این صنعت را رها نمی کند. دولت وظیفه حمایت و نظارت دارد اما نتوانستیم خصوصی سازی واقعی را در صنعت خودروسازی انجام دهیم‌. در صورتی که این کار انجام می شد توانایی درخشش بالا در سطح جهانی داشتیم.
 
اکبریان گفت: تحریم های مختلفی قبل و بعد از برجام صورت گرفت که شکننده بودند. تحریم ها شوخی بردار نیست و دو تحریم سخت علیه ما گذاشته شد. تولید ما به یک سوم رسیده و بعد از آن شروع به بومی سازی کردیم. در کنار تحریم های خارجی تحریم های داخلی نیز داریم. بسیاری از قطعات مدت ها در گمرک ماندند. تمامی این مسائل با تصمیمات سران سه قوه گرفتند برطرف شده است.
 
وی در پایان اشاره کرد: ما می توانیم رونق تولید داشته باشم. امروز که بحث تولید ۳۰۱ را شروع کرده ایم می توانیم پلتفرم داخلی را داشته باشیم. ما مسیرهایی را طی کرده بودیم و زودتر می توانستیم محصولات خود را عرضه کنیم. باید بتوانیم محصکلات کاملا ایرانی تولید کنیم. باید در رابطه مسائل ارزی کمک بیشتری به خودروسازان صورت پذیرد و امیدواریم که وزارت صمت کمک های مختلفی به خودروسازان داشته باشند.