به‌روز شده در: ۱۶:۴۵ - ۲ بهمن ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۳۶۷۴
تاريخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۷
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
مدیر عامل ایران خودرو در مراسم رونمایی از پژو ۳۰۱:
نخستین سری پژو ۳۰۱ اردیبهشت ۹۹ به دست مشتریان می رسد
نخستین سری پژو ۳۰۱ اردیبهشت ۹۹ به دست مشتریان می رسد/در سال چهارم تولید به تولید 250 هزار دستگاه می رسیم
به گزارش پایگاه خبری کارگر نیوز، هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو گفت: همانطور که می دانید در سال ۹۰ تا ۹۱ پژو قراردادی با ایران خودرو در خصوص سی کی دی داشت اما با وجود اقدامات انجام شده از سوی قطعه سازان در زمان تحریم ها، اقدامی درزمینه طراحی انجام نشده بود.
 
وی با بیان این که مذاکرات در دوره بعدی با پژو شروع شد و در کنار آن فعالیت هایی را آغاز کردیم و جلسات متعددی با پژو داشتیم، اظهار کرد: طرف خارجی تقریبا میخواست قرارداد قبلی را پیش ببرد که خوشبختانه قرارداد خوبی منعقد شد این در حالیست که خارجی ها همواره بیشترین منافع را می خواهند اما جمیع کسانی که درگیر بودند با همفکری به قراردادی با پژو رسیدیم که نقطه عطف این قرارداد واگذاری مسئولیت داخلی سازی به ساپکو است و با ترک پژو از ایران فعالیت های ساپکو تعطیل نشد با این که هیچ خارجی در این پروژه با ما همراه نشد.
 
یکه زارع اظهار کرد: ۳۰۰ قطعه ساز درگیر این پروژه هستند و مطمئنیم در آخر سال به خودکفایی ۸۰ درصد می رسیم. لازم به ذکر است که نخستین سری در اردیبهشت ۹۹ به مشتریان می رسد. ما توانستیم موتور را با ۸۰ درصد داخلی سازی بسازیم که علاوه بر ۳۰۱ می توان در سایر خودروها از آن استفاده کرد.
 
وی با تاکید بر این که ۱۳ هزار دستگاه از پژو ۲۰۰۸ تحویل و ۳ هزار دستگاه دیگر باقی مانده است، گفت: هدفگذاری تولید ۳۰۱ ۲۵۰ هزار دستگاه در سال است این در حالیست که پژویی ها در جلسه ای اعلام کردند که اجازه تولید در ایران را ندارید اما ما تاکید کردیم که خود این پروژه را جلو می بریم و این کار را انجام دادیم و صاحب یک پلتفرم شدیم که این نکته بسیار مهمی بوده و می توان خودروهای مختلفی بر روی این پلتفرم سوار کرد. در قرارداد دوم منعقده نیز خسارت مطرح و بیش از ۱۵۰ میلیون یورو در دفاتر منعکس شد که نشان می دهد، پژو بازنده ترک کردن ایران  است.
 
مدیر عامل ایران خودرو در پایان گفت: بحث تکیه به جوانان اهمیت دارد و آینده ایران خودرو روی جوانان است. جوانان نخبه خارج از ایران خودرو هستند که از آن ها استفاده می کنیم. در مهر ماه سال جاری یکی از قطعات کلیدی توسط جوانان نخبه به ثمره خواهد رسید که نشان می دهد خودروساز شدن با اتکا به شرکت های دانش بنیان، جوانان و با پویایی صورت می پذیرد.