به‌روز شده در: ۱۶:۱۰ - ۲۳ آذر ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۴۳۶۶
تاريخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
سامانه جامع روابط کار جلوی سوءاستفاده کارفرمایان متخلف را می‌گیرد/ کارگران و کارفرمایان یکبار با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت احراز هویت شوند
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه با راه‌اندازی و ثبت قراردادها در سامانه جامع روابط کار، اجازه سوءاستفاده کارفرمایان متخلف از کارگران گرفته می‌شود، گفت: با راه‌اندازی این سامانه تمامی دادخواست‌ها ثبت می‌شوند.
به گزارش ایلنا، «حاتم شاکرمی» شب گذشته (دوشنبه ۲۱ مرداد) در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما درباره سامانه جامع روابط کار، گفت: با راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار تمامی دادخواست‌ها در این سامانه ثبت خواهند شد و با انعکاس شفاف روابط بین کارگر و کارفرما، سامانه اجازه ثبت قرارداد سفید امضا را نمی‌دهد.
 
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه شفافیت موضوع اصلی راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار است، افزود: وزارت کار و رفاه اجتماعی کد کارفرمایی تمامی کارگاه‌ها را در اختیار دارد. برای استفاده از این سامانه همه کارگران و کارفرمایان کشور حداقل یکبار باید با مراجعه به پیشخوان‌های دولت احراز هویت شوند.
 
وی ادامه داد: پس از آن در صورت مراجعه هر کدام از کارگران و کارفرمایان نیازی به ثبت اطلاعات فردی آنها نیست و سامانه با توجه به ثبت اطلاعات انجام شده به موضوع رسیدگی می‌کند.
 
شاکرمی با اشاره به حرکت خدمات‌رسانی به سمت خدمات الکترونیکی گفت: هم اکنون به سمت الکترونیکی کردن خدمات پیش می‌رویم که برای تحقق این مهم باید یکسری از دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌ها اصلاح شود. با اصلاح دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های ناقص، این سامانه کمک قابل توجهی به ثبت قراردادهای شفاف بین کارگران و کارفرمایان می‌کند.
 
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه عمده قراردادهای شفاهی در بخش خدمات هستند، گفت: وجود قراردادهای سفید امضا خیلی هم موجب احساس نگرانی بابت تضییع حداقل‌های پیش‌بینی شده در قانون نمی‌شود. به گفته وی؛ هیئت‌های تشخیص، سالانه ۴۰۰ هزار پرونده را بررسی می‌کنند.