به‌روز شده در: ۱۷:۱۴ - ۱ بهمن ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۴۳۸۵
تاريخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۹
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
/ تامین اجتماعی: بازرسان اعزام می‌شوند
انتقاد از بکارگیری کارگران بازنشسته در معدن زغال سنگ البرز شرق
کارگران شاغل در معدن زغال سنگ طزره از به‌کارگیری تعدادی از افراد بازنشسته در بخش‌ خدمات فنی تونل مادر از سوی یکی از شرکت‌های پیمانکاری انتقاد کردند.
تعدادی از کارگران شاغل در معدن زغال سنگ طزره از واحدهای زیرمجموعه شرکت زغال سنگ البرز شرقی به خبرنگار ایلنا گفتند: یکی از پیمانکاران معدن زغال سنگ طزره حدود ۴ کارگری که از مجموعه معدن زغال سنگ طزره سالها پیش بازنشسته شده‌اند را دوباره در بخش فنی تونل مادر بکار گرفته و جایگزین نیروهای جوان و بیکار کرده است.
 
آنها با بیان اینکه به‌کارگیری نیروهای بازنشسته نوعی اقدام غیرقانونی است که فرصت‌های موجود شغلی را از کارگران آماده به کار سلب می‌کند، افزودند: بهره‌گیری از نیروهای بازنشسته در مشاغل سخت راه گریزی برای برخی کارفرمایان در پرداخت هزینه‌های قانونی استخدام کارگران بیکار فراهم می‌آورد در عین حال این عمل خلاف قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان است.
 
کارگران معدن زغال سنگ طزره تصریح کردند: همه این افراد سالها قبل با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور بازنشسته شده و هزینه بازنشستگی آن نیز پرداخت شده است اما در حال حاضر بار دیگر به جای یک نیروی کار جوان جویای کار مشغول کار شده‌اند.
 
این کارگران با بیان اینکه پرداخت برخی مزایای شغلی همانند دستمزد قانونی، پوشش بیمه، اضافه‌کاری و غیره که با استخدام نیروی جوان لازم است، در استخدام بازنشستگان لحاظ نمی‌شود، افزودند: برخی کارفرمایان با استخدام کارگران بازنشسته در این قبیل مزایا صرفه‌جویی می‌کنند و همین امر آنها را ترغیب به استخدام بازنشستگان می‌کند.
 
این گروه از کارگران با بیان اینکه به‌رغم تصریح قانون در خصوص منع بکارگیری بازنشستگان و افراد بازخرید شده، هم‌اکنون ۴ نفر از نیروهای شاغل در بخش خدمات فنی تونل مادر را کارگران بازنشسته تشکیل می‌دهند، اظهار داشتند: هر ماه شاهد هستیم تعداد زیادی جوان بیکار تحصیل کرده برای کار به بخش‌های مختلف معدن مراجعه می‌کنند که کسی به فکر آنها نیست. در این شرایط بکارگیری افراد بازنشسته ظلم آشکاری به نسل جوان و خانواده‌های‌ آنهاست.
 
 کارگران با بیان اینکه به‌طور معمول بهانه کارفرمایان متخلف برای به‌کارگیری افراد بازنشسته، انتقال تجربه برای نیروی کار جوان است، از مدیریت معدن زغال سنگ البرز شرقی درخواست کردند نظارت خود را بر شرکت‌های پیمانکاری در جذب نیروی کار جویای کار بیشتر کند.
 
اداره تامین اجتماعی شهرستان شاهرود در همین راستا ضمن تایید بکارگیری تعدادی از کارگران بازنشسته در بخش پیمانکاری معدن طزره، با بیان اینکه این موضوع از طریق بازرسان فنی تامین اجتماعی پیگیری می‌شود، اظهار کرد: باتوجه به گزارش جمعی از کارگران معدن زغال سنگ طزره به اداره تامین اجتماعی شاهرود، این موضوع با توجه به محدوده جغرافیایی از سوی همکارانمان در شعبه تامین اجتماعی شهرستان دامغان پیگیری می‌شود.