به‌روز شده در: ۱۷:۱۴ - ۱ بهمن ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۴۴۱۴
تاريخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
تقاضاهای القایی حوزه سلامت و افزایش هزینه‌های بیمه‌ها
یادداشتی از مهدی اسفندیاری؛
«مهدی اسفندیاری» کارشناس تامین اجتماعی در یادداشت پیش‌رو، تقاضاهای القایی در حوزه سلامت را با تاکید بر پرونده‌های «آنژیوگرافی» و «آنژیوپلاستی» بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی بررسی می‌کند.
 
اجرای پروتکل بیمه‌ای آنژیوگرافی در مراکز درمانی ملکی سازمان تامین اجتماعی نتایج بسیار مثبتی داشت، به‌طوریکه درصد قابل توجهی از آنژیوگرافی‌های غیرضرور که منجر به تابش فراوان اشعه‌ی سرطانزای ایکس به بدن بیماران می‌شود حذف شد که باید تشکر ویژه‌ای از متخصصین قلب شاغل در این مراکز داشت. منتهی در برخی مراکز درمانی ملکی سازمان تامین اجتماعی این پروتکل اجرا نمی‌شود درحالی‌که در این مراکز آمار آنژیوگرافی کم نیست.
 
در جلسه‌ی سه شنبه قبل در «موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی» که مدیرعامل محترم سازمان نیز حضور داشت صاحبنظران حوزه‌ی سلامت در این زمینه بحث‌های کارشناسی خوبی ارائه دادند؛ از جمله جناب آقای دکتر «اکبری ساری» متخصص اقتصاد سلامت و رئیس برد این رشته و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران بخش قابل توجهی از هزینه‌های درمان را متاثر از خدمات القایی و غیرضروری دانست. جالب بود که آقای سالاری نیز در همان جلسه با آوردن مثالی جالب وجود خدمات القایی را پذیرفت.
 
در پروتکل آنژیوگرافی وزارت بهداشت اشکالاتی وجود دارد، از جمله اینکه تنها تنبیه پزشکی که بیش از ۲۵ درصد از آنژیوگرافی‌های وی نرمال باشد را عدم پرداخت دستمزد عنوان کرد که مشخص نیست منظور درصد بالاتر از ۲۵ است یا کل نرمال‌ها را شامل می‌شود و ایراد دیگر این است که جریمه‌ وارد شدن خسارت به بیمار و بیمارستان را لحاظ نکرده است. اشکال دیگر پروتکل آنژیوگرافی این است که تعریف نرمال مشخص نیست درحالی‌که گرفتگی ملایم هم که نیازی به آنژیوگرافی ندارد جزو نرمال لحاظ نشده است.
 
برآورد می‌شود که فقط در شهر تهران سالیانه حدود هشتصد هزار نفر آنژیوگرافی می‌شوند و در کل کشور عددی حدود دو میلیون بار آنژیوگرافی انجام می‌گیرد. یعنی به ازای هر ۴۰ نفر در ایران یک نفر آنژیوگرافی می‌شود با احتساب حداقل ۲ درصد آنژیوپلاستی عدد ۴۰۰ هزار بدست می‌آید که به معنای آنژیوپلاستی است که به ازای هر صد هزار نفر ۵۰۰ نفر آنژیوپلاستی را داریم درحالیکه این آمار در آلمان حدود ۲۵۰ آنژیوپلاستی به ازای  صد هزار نفر است‌.
 
به هرحال اشکال اصلی کار بیمه‌ها در ایران این است که پرونده‌های آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی را از سایر پرونده‌های بیمارستانی جدا نمی‌کنند، از سویی تعداد نرمال‌ها را نیز احصا نمی‌کنند. برآورد می‌شود که در طول سال با دو میلیون آنژیوگرافی (حدود ۴۰۰ هزار آنژیوپلاستی)، حداقل سه هزار میلیارد در این بخش هزینه از سوی بیمه‌ها پرداخت شود که این عدد به جز پرداختی بیمه‌های تکمیلی و پرداخت از جیب مردم است.