به‌روز شده در: ۱۷:۴۱ - ۶ اسفند ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۴۴۵۳
تاريخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۵
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
رئیس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار:
یک میلیون و ۳۴۸ هزار نفر ساعت آموزش ایمنی کار ارایه شده است
در نشست تخصصی رئیس مرکز تحقیقات و حفاظت فنی و مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با هیات اعزامی وزارت کار و حمایت اجتماعی جمهوری آذربایجان، راهکارهای همکاری مشترک در زمینه‌های تبادل آمار، بازرسی و آموزش‌های ایمنی محیط کار به منظور بالا بردن سطح آگاهی کارشناسان ایمنی و بهداشت کار هر دو کشور بررسی شد.
به گزارش ایلنا، رئیس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در نشست تخصصی رئیس مرکز تحقیقات و حفاظت فنی با تشریح فعالیت‌های این مرکز گفت: سال گذشته حدود یک میلیون و  ۳۴۸ هزار و ۲۵ نفر ساعت آموزش ایمنی کار در کل کشور به تفکیک چهار جامعه مخاطب کارگر، کارفرما، مسئولان ایمنی و بازرسان کار ارائه شدهاست.
 
امیر عباس پرکنی افزود: در بخش ارزیابی اندازه‌گیری عوامل زیان آور فیزیکی و شیمیایی محیط کار ۱۵۷۰ مورد اندازه‌گیری و در زمینه تست دستگاه‌ها و تجهیزات حفاظت فنی ۷۴۸۰ مورد گواهینامه تاییدیه صادر شده است.
 
او به اهم برنامه‌ها و محور‌های مشترک، به برنامه‌ریزی برای بازدید متقابل کارشناسان مرکز تحقیقات حفاظت فنی و بازرسی کار از واحد متناظر در وزارت کار و حمایت اجتماعی جمهوری آذربایجان با هدف تبادل اطلاعات در زمینه‌های ایمنی و بهداشت کار  و آشنایی با توانمندی‌های طرفین اشاره و اظهار کرد: تشکیل کمیته تخصصی مشترک متشکل از کارشناسان مرکز تحقیقات و اداره کل بازرسی کار با واحد متناظر در وزارت کار کشور آذربایجان نیز از دیگر برنامه‌هاست.
 
این مقام مسئول همچنین به برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه بازرسان کار و کارشناسان حفاظت کار از طریق اعزام اساتید و بهره‌مندی از ظرفیت‌های سخت‌افزاری و نرم افزاری و تامین منابع آموزشی و کمک آموزشی مرتبط در حوزه ایمنی و بهداشت کار با رویکرد پیگیری از حوادث شغلی اشاره و تاکید کرد: در این چهار محور هر دو کشور در آینده نزدیک با هدف بالا بردن سطح آگاهی کارشناسان در حوزه مربوطه در راستای سالم‌سازی محیط کار و کاهش حوادث ناشی از کار آماده هر گونه همکاری هستند.
 
در ادامه این نشست علی مظفری، مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به شرح وظایف و عمکلرد حوزه بازرسی کار گفت: اداره کل بازرسی کار حدود  ۹۰۰ بازرس در سطح کشور دارد که با این تعداد حدودا برای هر ۱۵ هزار نفر کارگر یک بازرس کار در سطح کشور داریم که با توجه به این تعداد سالانه حدود ۴۵۰ هزار بازرسی از کارگاه‌های سطح کشور انجام می‌گیرد.
 
او همچنین افزود: با توجه به محدودیت های منابع انسانی در حوزه معاونت روابط کار در راستای ارتقای ایمنی محیط کار با استفاده از ظرفیت شورای عالی حفاظت فنی آیین نامه بکارگیری مسئولین ایمنی در کارگاه‌ها به تصویب رسید که بر اساس این آیین نامه کارفرما موظف است در محیط کار خود یک نفر واجد شرایط به عنوان مسئول ایمنی کارگاه از طریق نرم افزار آنلاین به ادارات بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی کند تا پس از طی آموزش‌های ایمنی لازم و تایید صلاحیت وی، مسئولیت نظارت بر ایمنی کار در کارگاه را عهده‌دار شود.
 
 کامران عباس اف، بازرس ارشد امور کارگری سرویس دولتی بازرسی کار وزارت کار و حمایت اجتماعی جمعیت جمهوری آذربایجان نیز در این نشست گفت: ما اطلاعات خیلی کمی در زمینه بازرسی کار و تامین ایمنی محیط کار داشتیم که با برگزاری این جلسه اطلاعات جامعی به دست آوردیم.
 
او در ادامه ضمن درخواست اجرای برنامه های مشترک همکاری با جمهوری اسلامی ایران اظهارکرد: با اینکه سیستم ایمنی کار و حفاظت فنی کشور آذربایجان مبتنی بر مدل کشور سوئد طراحی شده ولی با این حال با کشور جمهوری اسلامی ایران می‌توان به تجربیات ارزنده‌تری دست پیدا کنیم.
 
عباس اف در پایان خواستار ارائه مدل خود بازرسی از سوی طرف ایرانی در آن کشور شد.