به‌روز شده در: ۱۶:۲۲ - ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۵۰۰۸
تاريخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۱
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
عضو کارگری شورای عالی کار اعلام کرد؛
قرارداد سفیدامضای کارگران در کارگاه‌های مشخص/ضعف بازرسی وزارت کار
عضو کارگری شورای عالی کار، با با انتقاد از ضعف وزارت کار در بازرسی‌های کار، گفت: در برخی کارگاه‌ها که محل آن‌ها در تهران مشخص است، قرارداد سفید امضا وجود دارد.
 به گزارش شبکه خبر، علی خدایی در یک برنامه تلویزیونی که با موضوع «بررسی چالش‌های کارگران غیررسمی» برگزار شد، درباره آمار فعالیت ۳.۵ میلیون کارگر غیررسمی و فاقد بیمه تامین اجتماعی، با انتقاد از ضعف وزارت کار در بازرسی‌های کار گفت: در برخی کارگاه‌ها که محل آن‌ها در تهران مشخص است، قرارداد سفید امضا وجود دارد که اگر کارگری اعتراض کند، به دلیل نبود امنیت شغلی بیکار می‌شود.
 
نماینده کارگران در شورای عالی کار، با اشاره به اینکه گاهی اوقات قراردادهایی با کارگران بسته می‌شود که فقط روی کاغذ است گفت: مفاد قراردادهایی که فقط روی کاغذ است اجرا نمی‌شود و حداقل‌های قانونی برای آن‌ها وجود ندارد و در این صورت کارگر حق اعتراض ندارد.
 
بر اساس این گزارش، کارگران غیررسمی یا زیرزمینی به کارگرانی اتلاق می‌شود که به دلایل مختلف از جمله جلوگیری از پرداخت مالیات و حق بیمه توسط کارفرمایان، به صورت غیرشفاف فعالیت می کنند  و آمار رسمی از آنها وجود ندارد.
 
همچنین طبق گفته نمایندگان کارگران، برخی کارفرمایان با دور زدن قانون کار نسبت به انعقاد قرارداد سفید امضا با کارگران اقدام می کنند.