به‌روز شده در: ۱۶:۲۲ - ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۵۸۵۰
تاريخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
در یادداشت ارسالی به کارگر نیوز//
صنعت خودرو مدیرمتعهد و متخصص می خواهد
تعهد و تخصص دو کفه ی ترازو را می مانند که نبود هر کدام در میان مدیران یک سازمان و یا بنگاه اقتصادی، تعادل و موازنه را بر هم خواهد زد. این نقص همواره در بسیاری از شرکت های تولیدی و صنعتی غیر خصوصی کشورمان مشهود بوده است.....
به گزارش پایگاه خبری کارگر نیوز، تعهد و تخصص دو کفه ی ترازو را می مانند که نبود هر کدام در میان مدیران یک سازمان و یا بنگاه اقتصادی، تعادل و موازنه را بر هم خواهد زد. این نقص همواره در بسیاری از شرکت های تولیدی و صنعتی غیر خصوصی کشورمان مشهود بوده است. به ویژه صنعت خودروسازی نیز ازاین ضعف در امان نبوده است و چنانچه سوء مدیریت را هم بر آن بیافزاییم، وضعیت کنونی را به تصویرمی کشد.

ماجرا از زمانی به اوج خود نزدیک شد که خروج آمریکا از برجام وآغاز تحریم ها از یک سو و بی کفایتی وبی تعهدی برخی دست اندرکاران صنعت خودرو از دیگر سو، این صنعت مادر را با بحران و مشکلات عدیده ای مواجه ساخت. خروج شرکای خارجی، کمبود مواد اولیه مورد نیاز، کاهش شدید واردات قطعه، کاهش تولید قطعات در داخل و به دنبال آن گرانی قطعات، کاهش نقدینگی قطعه سازان و خودروسازان، کاهش تولید محصول، انباشت محصولات ناقص در پارکینگ خودروسازان، ناتوانی در انجام تعهدات نسبت به مشتریان ... همه و همه دست به دست هم داد تا بیش از گذشته انگشت اتهام به سوی این صنعت پیچیده و بی بدیل نشانه رود. در همین راستا تغییرات مدیریتی اخیر بزرگ ترین خودروساز کشور و بگیر و ببندهای مرتبط با آن، که این روزها نقل محافل، رسانه ها و فضای مجازی است، این صنعت را با چالش های بزرگی مواجه ساخت.

بی مسوولیتی، بی تعهدی، تخلفات قانونی و در نهایت بازداشت و زندانی چند مدیرارشد، مزید برعلت شد و بهانه ای به دست داد که از مشتری ناراضی گرفته تا نماینده ی مجلس و دلال مسلکانی که رونق کسب و کارشان را در تعطیلی و زوال این صنعت پرحاشیه و در عین حال مظلوم جست و جو می کنند، دست به دست هم دهند و هر آنچه که می خواهند، به ناروا به بزرگ ترین بنگاه اقتصادی کشور نسبت دهند؛ صنعتی که دست کم به طور مستقیم و غیر مستقیم بالغ بر دو میلیون نفر از وجودش، نان سر ِ سفره شان می برند. غافل از اینکه این نیروی عظیم کار، کسی نیست جز پدران، پسران، دختران و در یک کلام فرزندان ِ سرزمین پهناورایران.

چنانچه منصافانه قضاوت کنیم، شکی نیست که صنعت خودرو از ضعف ها و کاستی ها و نیز مشکلات «زیرساختی» در رنج و عذاب است؛ همچنانکه در سایر محصولات تولید داخل اعم از خوراک، پوشاک، لوازم خانگی، لوازم الکترونیکی و ... که از پیچیدگی های بسیار کم تری نیز برخوردارند این معضل وجود دارد، اما فرق است میان «نگاه خصمانه» با «نگرش مسوولانه». اگر نبود این بداندیشی ها و مانع تراشی ها؛ قطعا حرکت ِ قطار توسعه ی صنعت خودرو کشور، بیش از پیش تسریع می شد. بر همگان نیز مبرهن است پیشرفت صنعت خودروسازی در هر کشوری، رشد و توسعه ی سایر صنایع ریز و درشت را به دنبال دارد و از همین روست که صنعت مادر خطابش می کنند. 

حوادث تلخی که در ماه های اخیر گریبان صنعت خودرو را گرفت، اگر نتوانیم انگ بی تخصصی  را بر پیشانی اش بزنیم، به روشنی می توان رد پای بی تعهدی را در آن به نظاره نشست. نمونه ی بارزی که در مدیریت پیشین بزرگ ترین خودروساز کشور رخ نمود؛ هم او که در «ایران خودرو دیزل» نیز کارنامه ی درخشانی نداشت و همواره مدیریتش با بحران عجین بود و عجبا که او را به غلط مدیر موفق بحران ها می خواندند!

چنانچه این اراده وجود داشته باشد که مدیران ناموفق و بی تعهد از گردونه ی مدیریت کشور بیرون گذاشته شوند، دو فایده ی بزرگ نصیب کشور و ملت خواهد شد: نخست اینکه هزینه های ناشی از کژدستی، بی تدبیری و سوء مدیریت ها کاسته خواهد شد؛ دوم زمینه های لازم برای ورود نیروهای جوان ِ متخصص، متعهد و پرشوری که در جای جای این مملکت حضور داشته و چه بسا گمنام نیز هستند، فراهم خواهد شد. 

از جمله ی این جوانان متعهد و متخصصی که دغدغه ی سازندگی و خدمت دارد، می توان به مدیریت جدید شرکت ایران خودرو اشاره کرد. فرشاد مقیمی در این شرایط بحرانی که حتی پرداخت حقوق کارکنانش به سختی میسر می شد، پذیرفت سکان این کشتی گرفتار در توفان حوادث را عهده دار شود. شخصی که دلسوزانه و با بهره گیری از تخصص، توانست در مسیر خودکفایی قطعات، داخلی سازی محصول، رونق تولید و بروز رسانی تعهدات مشتریان، گام های محکمی را در کم تر از دو ماه حضورش بردارد. او همچنین برای گسترش روابط با «شرکت های دانش بنیان»، مجدانه در جهت تقویت زیر ساخت های فنی، مهندسی و نیز مدیریتی می کوشد.

 هر چند برخی افراد معلوم الحالی که با مدیریت ناسالم گذشته پیوندی معنادار داشته اند و همچنان در روند برنامه های اصلاحی وی اختلال ایجاد می کنند، اما هوشیاری و صداقت او تلاش های مذبوحانه آنان را بی اثر کرده است.

اکنون که «اراده»ی مدیریتی خستگی ناپذیری برای کوتاه کردن دست نامحرمان وچپاولگران از ساحت صنعت خودرو و نیزاعتلای آن شکل گرفته است، حمایت و اتحاد همه جانبه ی دوستداران این صنعت، بدخواهان و بدسگالانش را ناامید خواهد کرد.

پویا شمس کارشناس اقتصادی