به‌روز شده در: ۱۲:۲۵ - ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۶۱۵۱
تاريخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
انتظار کارگران شهرداری شوشتر برای تبدیل وضعیت استخدامی
کارگران شهرداری شوشتر خواهان تبدیل وضعیت استخدامی خود و برخورداری از قراردادهای دائمی کار هستند.
به گزارش خبرگزاری ایلنا، کارگران قرارداد پیمانی شهرداری شوشتر در استان خوزستان خواهان تبدیل وضعیت استخدامی خود و برخورداری از قراردادهای دائمی کار هستند.
 
این کارگران می‌گویند: نزدیک به ۳۰۰ نفر هستند که برابر مقرارت قانون کار در شهرداری شوشتر مشغول‌ کارند.
 
آنها مدعی‌اند: یک جمعیت چند ده‌ هزار نفری از کارگران پیمانکاری در شهرداری‌ها هستند که در نتیجه حضور پیمانکاران مطالباتشان کاهش پیدا کرده و این موضوع آنها را در شرایط بد مالی قرار داده است.
 
به گفته کارگران شهرداری شوشتر، تبدیل وضعیت استخدامی از کارگر پیمانکاری به قرارداد مستقیم مطالبه‌ای است که تمامی این سالها از جانب آنها دنبال شده است.
 
 در این‌باره یکی از کارگران پیمانکاری شهرداری شوشتر به ایلنا گفت: در مجموعه شهرداری شوشتر بیشتر از ۱۰ سال است که او به همراه همکارانش تحت مسئولیت چندین شرکت واسطه‌ای مشغول کار بوده است، شرکت‌هایی که به بهانه تامین نیرو عملا هیچ نقشی در ارائه خدمات ندارند و به واسطه کار کارگران به سودهای کلانی دست پیدا می‌کنند.
 
او افزود: حقوقی که از شرکت‌های واسطه‌ای دریافت می‌کنند کفاف زندگی‌شان را نمی‌دهد در عین حال با وجود تشابه نزدیکی که میان حرفه آنها با برخی نیروهای قرارداد مستقیم و حتی رسمی وجود دارد اما دستمزدهایی که به آنها پرداخت می‌شود به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.
 
این کارگر پیمانکاری شهرداری شوشتر با بیان اینکه بارها مسئله تبدیل وضعیت استخدامی خود را از شهرداری و شورای اسلامی شهر شوشتر و مقامات مختلف دولتی شهرستان مطالبه کرده‌ا‌ند، افزودند: در این‌باره علاوه بر شهرداری و شورای شهر، با فرمانداری شهرستان و استانداری خوزستان هم نامه‌نگاری‌هایی انجام دادیم که نتیجه آن وعده پیگیری تبدیل وضعیت استخدامی کارگران پیمانکاری مجموعه شهرداری شوشتر بوده است.
 
به گفته وی؛ علاوه بر پرداخت دستمزدهای پایین، مسئله فقدان امنیت شغلی نیز ازجمله نگرانی‌هایی است که عموم کارگران پیمانکاری ازجمله کارگران پیمانکاری شهرداری شوشتر امروز با آن مواجه‌ هستند. به عنوان نمونه قرارداد‌های کوتاه‌مدت زیر یک سال و سه ماهه و یک ماهه موجب شده امنیت شغلی نداشته‌ باشیم، در طول این سالها بارها پیش آمده است که دیده‌ایم بعد از خاتمه قرارداد، از میان همکارانمان شماری به عنوان نیروی مازد معرفی شده‌اند و در نتیجه بیکار شده‌اند.
 
در همین باره اردشیر زنگنه (عضو شورای شهر شوشتر) در تاریخ ۲۲ مهر ماه درخصوص مشکلات کارگران مجموعه شهرداری شوشتر به ایلنا، گفته بود: کارگران مجموعه شهرداری شوشتر به دنبال تغییر وضعیت شغلی خود از پیمانکاری به قرارداد مستقیم هستند و ما اعضای شورای شهر تمام تلاش خود را برای محقق شدن این مطالبه به حق کارگران انجام خواهیم داد.
 
وی با بیان اینکه پیمانکاران موظف به اجرای قوانین کار در قبال کارگران هستند، افزود: متاسفانه در برخی موارد حقوق قانونی کارگران از سوی برخی پیمانکاران نادیده گرفته می‌شود.
 
او  در ارتباط با پیگیری اعضای شورای شهر شوشتر نیز گفته بود: موضوع تغییر وضعیت قرارداد کارگران شهرداری شوشتر را باید با وزارت کشور و سازمان شهرداری‌های کل کشور پیگیری کنیم که امیدواریم به نتیجه برسد.