به‌روز شده در: ۱۳:۲۹ - ۲۵ تير ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۶۵۸۹
تاريخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
دبیر انجمن صنفی کارگران نقاش منطقه ۱۰ تهران:
لزوم برخورد قاطع با انجمن‌های متخلف کارگران ساختمانی
دبیر انجمن صنفی کارگران نقاش منطقه ۱۰ تهران با انتقاد از عملکرد اداره کل کار و کانون کارگران ساختمانی استان تهران نسبت به تخلفات برخی انجمن‌های صنفی کارگری صنعت ساختمان گفت: در برخی دفاتر انجمن‌های صنفی صنعت ساختمان در استان تهران تخلفاتی صورت می‌گیرد که هم اداره کل کار و هم کانون کارگران ساختمانی استان تهران نسبت به این تخلفات بی‌تفاوت هستند.
«کاظم احمدیان» در گفتگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: اداره کل کار و کانون کارگران ساختمانی استان تهران باید برای جلوگیری از سوء‌استفاده و قانون‌شکنی برخی دفاتر انجمن‌های صنفی کارگران صنعت ساختمان چاره‌اندیشی کنند.
 
وی با تاکید بر لزوم برخورد قاطع روسای اداره کل کار و کانون کارگران ساختمانی استان تهران با برخی دفاتر انجمن‌های صنفی متخلف که در صنعت ساختمان فعالیت دارند، ادامه داد: متخلفان باید به علت سوءاستفاده از قانون جریمه شوند یا مجوز فعالیت از آنها گرفته شود اما  متاسفانه شاهد هیچ برخوردی با آنها نیستیم.
 
این فعال صنفی افزود: باتوجه به اینکه انجمن‌های صنفی اساسنامه مشخصی ندارند زمینه سوءاستفاده آنها از کارگران ساختمانی فراهم است به همین دلیل برخی دفاتر به صورت غیرقانونی از کارگران ساختمانی سوءاستفاده می‌کنند و از آنها بابت بیمه و صدور کارت مهارت مبالغ غیرمتعارفی جدا از نرخ تعیین‌شده، دریافت می‌کنند و هیچ گونه رسیدی هم نمی‌دهند. این دفاتر باید بعد از شناسایی فعالیت‌شان متوقف شود چراکه عواقب این کار سبب بی‌اعتمادی کارگران و اجحاف در حق دفاتری خواهد شد که در مسیر قانونی و شفاف کار می‌کنند.
 
وی در ادامه بیان کرد: اگر  ادارات کار و کانون‌های کارگران ساختمانی پیش از این دستورالعمل و بخشنامه‌های دستوری در زمینه شفافیت فعالیت انجمن‌ها و حوزه وظایف آنها صادر می‌کرد، راه سوءاستفاده برخی دفاتر متخلف به صورت اصولی بسته می‌شد.
 
دبیر انجمن صنفی کارگران نقاش منطقه ۱۰ تهران در پایان تاکید کرد: بایستی با تخلفاتِ انجمن‌ها برخورد شود؛ در صورتی که دستورالعمل و بخشنامه‌ای نوشته شود فعالیت انجمن‌های صنعت ساختمان نیز برای انجامِ کار شفافیت بیشتری پیدا می‌کند و هم جلوی سوءاستفاده‌ها را می‌گیرد؛ لذا هم ادارات کار و هم کانون‌های کارگران ساختمانی بایستی همکاری بیشتری با انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی داشته باشند و  اجازه ندهند در برخی دفاتر ضوابط زیر پا گذاشته شود و تخلف صورت بگیرد.