به‌روز شده در: ۱۳:۲۱ - ۲۵ تير ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۶۵۹۵
تاريخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۷
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
وزیر آموزش و پروش:
آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان تصویب شده است
وزیر آموزش و پرورش گفت: گام‌های مهمی در زمینه رتبه‌بندی معلمان برداشته شد و هفته گذشته برای اجرای وعده‌ها، برنامه‌های خوبی داشتیم که یکی از آنها آیین‌نامه رتبه‌بندی است که توسط دولت به تصویب رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، محسن حاجی میرزایی اظهار داشت: معلمان براساس این طرح، رتبه‌بندی و از مزایای متفاوتی بهره‌مند می‌شوند و هدف این است که معلمان با دانش و عملکرد متفاوت از دریافتی متفاوتی برخوردار شوند.
 
او تصریح کرد: پرداخت پاداش به کیفیت برتر یکی از پیش‌نیازهای کیفیت است و باید کسانی که کار کیفی‌تری انجام می‌دهند از پرداختی‌های بهتری برخوردار باشند.
 
وزیر آموزش و پرورش یادآورشد: منطق اصول رتبه‌بندی ارتقای کیفیت و انگیزه معلمان است به همین منظور دو هزار میلیارد تومان برای آن پیش‌بینی شده است و در نیمه دوم سال ٩٨ مسیر اجرای این طرح فراهم است.
 
حاجی میرزایی گفت: با ابلاغ دولت همه همکاران در هیات‌های ممیزی سطح منطقه‌ای و ملی پرونده‌ها و صلاحیت آنان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و براساس موقعیت‌هایی که پیدا می‌کنند به یکی از رتبه‌های یک تا پنج در طرح رتبه‌بندی معلمان می‌رسند.
 
او ادامه داد: همکاران اگر صلاحیت‌های لازم را کسب کنند می‌توانند به رتبه‌های بالاتر برسند تمامی آموزگاران، دبیران، مربیان تربیتی و سلامت، مشاوران واحدهای آموزشی، مدیر و معاون واحد آموزشی مشمول این طرح رتبه‌بندی می‌شوند.
 
به گفته وزیر آموزش و پرورش باید به سمت بهبود وضعیت دریافتی معلمان گام برداریم و شاید بهترین راه خارج کردن معلمان از شمول قانون مدیریت خدمات کشوری است، چون معلمی مانند کارمندی نیست، بنابراین یکی از اولویت‌های برنامه‌های من تلاش برای تامین معیشت و ارتقای معلمان است.
 
قرار است وزارت راه و شهرسازی زمین در اختیار مسکن فرهنگیان قرار دهد
 
حاجی میرزایی تصریح کرد: رویداد دیگری که برای بهبود معیشت معلمان انجام شد تفاهم نامه بین وزارت راه و شهرسازی و وزارت آموزش و پرورش به منظور تامین رفاه فرهنگیان و مسکن دار شدن ١٧٠ هزار نفر از فرهنگیان در چند روز گذشته صورت گرفته است چون قیمت زمین یکی از عناصر تعیین‌کننده در تامین مسکن است و قرار است وزارت راه و شهرسازی زمین در اختیار مسکن فرهنگیان قرار دهد.
 
وزیر آموزش و پرورش گفت: این طرح سه ساله است و شهرها و مناطق روستایی را شامل می‌شود و همه فرهنگیان فاقد مسکن می‌توانند متقاضی شوند و در این طرح کسانی در اولویت قرار دارند که تاکنون از امکانات دولتی و یارانه تسهیلات مسکن برخوردار نشده باشند متاهلان و سرپرستان خانوار و شرط پنج سال سکونت در آن منطقه نیز وجود دارد و تمام کارکنان و بازنشستگان مشمول این طرح هستند.
 
حاجی میرزایی درباره هزینه هر واحد مسکونی در این تفاهم نامه نیز گفت: هزینه قطعی با این موضوع که واحد مسکونی در کدام منطقه باشد، ارتباط دارد. وظیفه وزارت راه و شهرسازی تسهیل و تسریع در تغییر کاربری زمین‌ها برای استفاده در این طرح است و افراد را برای واحد شرایط بودن بررسی کند. همچنین این وزارتخانه فهرست و مشخصات واحدهای مسکونی در مسکن مهر را در اختیار دارد و اولویت را به فرهنگیان خواهد داد.
 
‌نیروهای حق‌التدریس تا ۳ ماه آینده تعیین تکلیف می‌شوند
 
وزیر آموزش و پرورش درباره شیوه نامه نیروهای حق‌التدریسی گفت: باید آیین نامه‌ای در دولت به تصویب می‌رسید که این کار در کمتر از سه ماه انجام شده و به تصویب رسید.
 
حاجی میرزایی افزود: نیروهای حق التدریس قبل از سال ۹۱ همچون مربیان پیش دبستانی شامل این استخدام می‌شوند که پس از دوره یک ساله در دانشگاه فرهنگیان و انجام آزمون پایانی به استخدام آموزش و پرورش درخواهند آمد. معیار انتخاب این معلمان متناسب با رشته دوره تحصیلی و جنسیت است و تا پایان برنامه ششم توسعه یعنی سه ماه دیگر این کار صورت خواهد گرفت.
 
او ادامه داد: آموزشیارانی که ابتدا در آزمون ورودی شرکت کرده و ۵۰ درصد نمره را کسب کنند در دوره‌ای یک ساله و انجام آزمون متناسب با نیاز در رشته، جنسیت و سنوات استخدامی نیز به استخدام آموزش و پرورش درخواهند آمد که با این اقدام بخش مهمی از نیروهایی که در سال‌های دور با ما همکاری داشتند تعیین تکلیف خواهد شد.
 
وزیر آموزش و پرورش گفت: برخی معلمان پیش دبستانی که باید از دولت حقوق دریافت می‌کردند و آن دسته‌ای که فاقد ابلاغ هستند نیز از شمول این مصوبه خارج هستند.