به‌روز شده در: ۱۷:۳۷ - ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۶۶۰۶
تاريخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
عقب ماندگی ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومانی درآمد کارگران از هزینه‌ها
حقوق کارگران برای سال جاری در بهترین حالت ۲میلیون تومان است، اما بانک مرکزی متوسط هزینه هر خانوار ایرانی را ۴میلیون و ۳۵۰ هزار تومان تعیین کرده است که فاصله درآمد و هزینه ها حداقل حقوق ۲میلیون و ۳۵۰هزار تومان است.
به گزارش تسنیم، امسال حقوق حداقلی کارگران از یک میلیون و 114هزار تومان سال گذشته به یک میلیون و 516هزار و 882تومان برای سال 98 رسیده که حکایت از افزایش 400هزار تومانی حقوق دارد، فرمولی که بر اساس تصمیم اعضای شورای عالی کار، افزایش 13درصدی به علاوه مبلغ 261هزار و 118تومان بوده است.
 
تمام کارگران دارای یک سال سابقه کار یا کارکنانی که یک سال از دریافت آخرین پایه سنوات آنها در کارگاه گذشته باشد، مشمول دریافت پایه سنواتی می‌شوند و این مبلغ به حقوق پایه کارگران اضافه می‌شود تا به تناسب در عیدی و پاداش، اضافه کار و حق سنوات آنها محاسبه شود.
 
اعضای شورای عالی کار همچنین حق اولاد کارگران را به ازای هر فرزند زیر 18 سال 151هزار و 600تومان تعیین کرده اند که این میزان سال گذشته 111هزار و 126تومان بود.
 
آمار نشان می‌دهد که در چند سال اخیر حقوق کارگران افزایش یافته است اما با این حال شکاف درآمدی و هزینه ای آنها بیشتر شده است.
 
نمایندگان کارگران معتقدند که طی یک سال اخیر که قدرت خرید کارگران کاهش یافته است، حداقل هزینه زندگی کارگران در تهران نزدیک به 7 میلیون تومان است و همین موضوع باعث شده است که با حقوق 2میلیونی از پس زندگی بر نیایند.
 
*متوسط هزینه خانوار برای هر دهک چقدر است؟
 
بررسی آمار‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که در سال 97 متوسط هزینه هر خانوار ایرانی به میزان 4 میلیون و 350 هزار تومان بوده که این رقم نسبت به سال قبل از آن 24درصد رشد کرده است.
 
درحالی بخش زیادی از کارگران حداقل بگیر هستند و در بهترین حالت درآمدی حدود 2 میلیون تومان دارند که مطابق آمارهای بانک مرکزی متوسط هزینه هر خانوار ایرانی حدود 4میلیون و 350 هزار تومان بوده است. یعنی شکاف درآمدی و هزینه ای در جامعه کارگران در کمترین حالت حدود 2 میلیون و 350 هزار تومان است.