به‌روز شده در: ۱۶:۰۵ - ۷ مهر ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۶۷۲۲
تاريخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
محمد شریعتمداری:
مرکز ثبت اطلاعات حوزه تعاونی‌ها تشکیل شود
وزیر تعاونع کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: حتی در حساب‌های ملی و در حجم فعالیت‌های اقتصادی در حوزه تعاون و هم سهم ارزش افزوده اقتصاد ایران در حوزه تعاون نیز ارقام دقیق نیست. بنابراین لازم است که یک مرکز ثبت اطلاعات حوزه تعاونی‌ها تشکیل شود.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی محمد شریعتمداری در دومین نشست مدیران استانی خانه تعاونگران گفت: باید بتوان از ظرفیت‌های حوزه تعاون به نحو موثر و جامع‌تری استفاده کرد .
 
او افزود: همچنین سهم تعاونی ها در اقتصاد جهانی نیز قابل توجه است و تعاونی‌ها در این حوزه نیز قدم‌های خوبی برداشته اند، اما در میزان سهم تعاون در اقتصاد کشورمان پایشی انجام نشده و آمارهای متفاوتی ارایه می‌شود .
 
شریعتمداری ادامه داد: حتی در حساب‌های ملی و در حجم فعالیت‌های اقتصادی در حوزه تعاون و هم سهم ارزش افزوده اقتصاد ایران در حوزه تعاون نیز ارقام دقیق نیست. بنابراین لازم است که یک مرکز ثبت اطلاعات حوزه تعاونی‌ها تشکیل شود.
 
او گفت: بنابراین برای اینکه بتوان سرمایه اجتماعی را در حوزه تعاونی‌ها افزایش داد نیازمند یک آسیب‌شناسی جدی در این حوزه هستیم تا بتوانیم از این طریق، اعتماد عمومی در بخش تعاون را افزایش دهیم.
 
وزیر کار تصریح کرد: اگر اشکالاتی در حوزه ساختارها و قوانین  و مقررات  بخش تعاون وجود دارد باید رفع شود. همچنین  پیگیری و نظارت یکی از ابزار‌های مهم در حوزه تعاون است.
 
او وجود ستاد مشترک در حوزه تعاون متشکل  از بخش‌های گوناگون را با اهمیت ارزیابی کرد و گفت: تلاش این است که جلسات منظمی را برای تدوین راهکار‌های موثر در این بخش برگزار کنیم.
 
شریعتمداری تصریح کرد: در راستای اجرای این بخش نیز دو راه از جمله تشکیل کارگروه سند همکاری بین بخشی  برای بررسی نواقص کار و نیز کارگروه اجرای سند تحول بخش تعاون برای حل مشکلات این بخش  را پیگیری کرده‌ایم .    
 
او ایجاد بانک توسعه، شرکت‌های سرمایه گذاری تعاون را به عنوان اقدامات موثری که دولت در این حوزه داشته و به گسترش فعالیت‌های بخش تعاون منجر شده عنوان کرد و گفت : بر اثر نشست‌ها و گفت‌و‌گو‌هایی  که انجام شده  امروز شاهد توسعه این بخش هستیم، همچنین تشکیل صندوق تامین مالی خرد مالی ضمانت شده تعاونی از دیگر نوآوری‌ها در این بخش است .   
 
وزیر تعاون توسعه فکر و اندیشه جوانان خلاق و ایده پرداز در حوزه تعاون را از طریق بخش غیر دولتی بسیار موثر ارزیابی کرد و گفت: از فکر و اندیشه جوانان ایده پرداز و خلاق باید استفاده کرد.
 
شریعتمداری تصریح کرد: بنابراین باید مطالبه گری در مردم را در حوزه تعاون زنده کنیم . برای اجرای این موضوع نیز پاسخگویی یک مسئول در این حوزه ضروری است. در همین راستا باید ورودی‌ها و خروجی ها  در این بخش شفاف و بر اساس نظارت مردمی باشد .
 
اوخاطر نشان کرد: اصلاح برخی موارد مثل موضوع بهره‌وری، کاهش هزینه‌ها در حوزه تولید و خدمات و رقابتی شدن فعالیت‌های تعاونی‌ها در بخش‌های مختلف امری لازم است .
 
وزیر تعاون در همین زمینه به برگزاری جشنواره تعالی مدیریت و سازمانی به عنوان یک کار ارزشمند که به افزایش بهروه‌وری در تعاونی‌ها منجر می‌شود اشاره کرد و گفت: برای استقرار و پیاده‌سازی چرخه رقابت‌پذیری در مجموعه تعاونی‌ها باید این مسیر را با قدرت ادامه دهیم .
 
او افزود: امروز شرایط کار در دنیا تغییر پیدا کرده به نحوی که یک فرد دارای معلولیت می‌تواند یک کارآفرین قوی و قدرتمند باشد. علاوه بر این امروز شاهد کارهای متنوعی در حوزه های نوآورانه و خلاقانه هستیم که در حال شکل‌گیری است. به عبارت دیگر جهان کار در حال تغییر است. بنابراین تعاونی‌های باید افق آینده را ترسیم کنند و قدم‌های موثرتری در این حوزه بردارند.
 
او افزود: وجود مراکز نوآوری و خانه نوآوری تعاونی‌ها می تواند حلقه وصل بین نهاد‌های دولتی و عمومی باشد که در این حوزه نیز می‌توانیم از خانه تعاونگران و سایر حوزه‌های غیر دولتی در این بخش حمایت کنیم تا از این طریق بتوانیم یک شتاب دهنده و عنصر تعالی بخش در حوزه تعاونی‌ها شکل دهیم.
 
شریعتمداری تاکید کرد: هرگونه اقدامی در حوزه شفافیت و نوآوری حوزه تعاون انجام شود یقینا  ما از آن حمایت می کنیم .
 
وزبر تعاون،کار و رفاه اجتماعی افزود: ادارات کل تعاون در استان‌ها نیز باید همکاری تنگاتنگی با اتاق تعاون و خانه تعاونگران در سراسر کشور و نیز سایر بخش های غیر دولتی حوزه تعاون داشته باشند .
 
در ادامه، معاون امور تعاون نیز گفت : در حوزه شفافیت و نوآوری بحث‌های خوبی در پنل های نشست تخصصی خانه تعاونگران انجام شد .
 
محمد جعفر کبیری افزود: این معاونت تحت مدیریت وزیر تعاون،  کار و رفاه اجتماعی آمادگی دارد تا برای راهبری بخش تعاون در سطوح کشور دسترسی سامانه جامعی که طراحی کردیم  را به بخش غیر دولتی در حدی که سازمانهای نظارتی اجازه آن را می‌دهند واگذار کنیم.
 
او به دیگر اقداماتی که در حوزه معاونت تعاون انجام شده اشاره کرد و گفت:  راه اندازی سامانه جدیدی برای ثبت و تشکیل تعاونی‌ها که نیازمند مراجعه حضوری نیست  از جمله این اقدامات است. همچنین یکی از برنامه‌هایی که در دستور کار قرار داده‌ایم بحث تغییرات ثبتی تعاونی‌ها در این سامانه است که امیدواریم هرچه زودتر این اتفاق بیفتد.
 
معاون امور تعاون افزود: در بحث نوآوری هم اگر خانه تعاونگران بخشی را در حوزه دانش بنیان‌ها می‌شناسند آمادگی داریم تا  آنها را به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و در  استان‌ها معرفی کنیم . همچنین در چارچوب مشخصی نیز  برای تاسیس مراکز نوآوری تعاونگران در مراکز استان‌ها آمادگی داریم. علاوه بر این در مورد ثبت شرکت‌های تعاونی متقاضی  نیز هیچ‌گونه محدودیتی وجود ندارد .
 
او افزود: در زمینه جامعیت تعاونی ها در اتاق تعاون نیز دبیرکل اتاق تعاون اعلام آمادگی کرده اند . همچنین در بحث تقویت تعاونی‌های زنان نیز درخواست این دست از تعاونی‌ها را پیگیری می‌کنیم .
 
کبیری افزود : هم اکنون  ۵ تا ۶ دستگاه  اجرایی که با  تعاونی‌ها سرو کار دارند و مسایل و مشکلات تعاونی‌ها با آنها مرتبط است تعیین شده و نامه نگاری‌ها با آنها نیز  انجام می شود.
 
علی حسین شهریور ، مدیر عامل خانه تعاونگران با تاکید بر حضور سازمان‌های مردم نهاد در نشستهای تخصصی ادارات تعاون استان گفت: یقینا  با تکثر گرایی باعث رفاقت‌های بیشتر در حوزه تعاونی‌ها خواهیم بود و مصداق آن را نیز می‌توانیم در برگزاری موفق جشنواره تعاونی‌ها که با همکاری خانه تعاون انجام شد عنوان کنیم .