به‌روز شده در: ۱۶:۲۳ - ۷ بهمن ۱۳۹۸
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۶۷۳۳
تاريخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
عملکرد فرا تر از حد انتظار بازار کار آمریکا
اشتغال زایی ماهانه در آمریکا به بالاترین سطح ۱۰ ماه اخیر رسید.
به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، اقتصاد آمریکا در شرایطی وارد یازدهمین سال رشد اقتصادی مثبت متوالی خود می‌شود که عملکرد بازار این کشور در یکی از کم نظر ترین سطوح تاریخی خود قرار دارد. طبق اعلام وزارت کار این کشور، در ماه نوامبر ۲۶۶ هزار فرصت شغلی ایجاد شده است که در طول ۱۰ ماه اخیر بی‌سابقه بوده است.
 
بخش بهداشت و درمان با اشتغال زایی برای ۶۰ هزار و ۲۰۰ نفر، بیشترین نقش را در ثبت این روند نیرومند داشته است و بخش تولید با ایجاد ۴۳ هزار فرصت شغلی در رده بعدی قرار دارد.
 
کریس لوو، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در موسسه " اف اچ ان فایننشیال" گفت: گزارش بسیار نیرومندی بود. شاهد افزایش محسوسی در سطح دستمزدها نیز بودیم.
 
به عقیده برخی از کارشنسان، استحکام بازار کار باعث خواهد شد دولت ترامپ دست بالاتر را در مذاکرات تجاری با چین داشته باشد. پیش تر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته بود که این کشور برای رسیدن به توافق تجاری با چین عجله ای ندارد و شاید رسیدن به توافق به انتخابات ریاست جمهوری سال‌آینده موکول شود.
 
اقتصاد آمریکا برای حفظ نرخ بیکاری در محدوده کنونی خود نیاز به اشتغال زایی برای ۱۰۰ هزار نفر در هر ماه دارد. تا پایان نوامبر نرخ بیکاری بزرگ تیرن اقتصاد جهان با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۳.۵ درصد رسیده است که از دسامبر ۱۹۶۹ تاکنون بی‌سابقه بوده است.
 
طی این مدت نرخ مشارکت در بازار کار با ۰.۱ درصد کاهش به ۶۳.۲ درصد رسیده است. به طور متوسط در بازه زمانی ۱۹۴۸ تا ۲۰۱۹، نرخ بیکاری آمریکا معادل ۵.۷۴ درصد بوده است که بالاترین نرخ بیکاری مربوط به نوامبر ۱۹۸۲ با ۱۰.۸ درصد و کمترین نرخ بیکاری ثبت شده نیز مربوط به می ۱۹۵۳ با ۲.۵ درصد بوده است.