به‌روز شده در: ۱۶:۱۸ - ۲۴ تير ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۷۵۷۲
تاريخ انتشار: ۲۵ دي ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۱
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
عضو کمیته مزد شورای عالی کار در گفت وگو با کارگر نیوز:
اصلاح معیار‌های تاثیر گذار در سبد معیشت کارگران/ اقلام اضافی محاسبه تورم از سبد معیشت باید حذف شود
محمدرضا تاجیک گفت: در جلسات کمیته دستمزد در تلاشیم تا ثابت نماییم اقلامی که در سبد معیشت خانوار‌های کارگری تاثیر ندارد را باید در محاسبه در نظر نگیریم.
محمدرضا تاجیک نماینده مجمع کارگران در شورای عالی کار در گفت وگو با خبرنگار کارگر نیوز در خصوص وظایف کمیته مزد در تعیین نرخ دستمزد کارگران اظهار کرد: اولین و مهم‌ترین وظیفه کمیته مزد مشخص کردن سبد معیشت خانوار‌های کارگری طبق تبصره ۲ ماده ۴۱ است.
 
وی افزود: اعضایی که در جلسات کمیته دستمزد حضور دارند در ابتدا در تلاشند تا درآمد‌ها و هزینه‌های خانوار کارگری را در سال جاری بررسی کنند و در ادامه نسبت به تعیین نرخ دستمزد کارگران برای سال آینده اقدام کنند.
 
عضو کمیته مزد شورای عالی کار بیان کرد: تعداد نفرات خانوار‌های کارگری جهت محاسبات مزدی  طبق آخرین بررسی‌های سازمان ملی آمار ۳.۳ نفر است و اعضا شورای عالی کار باید درآمد ماهانه کارگران را نسبت به مخارج آنها بررسی کنند.
 
تاجیک ادامه داد: در بررسی هزینه‌های یک خانوار کارگری، حداقل هزینه‌ها را در نظر گرفته ایم یعنی فقط هزینه‌هایی که مورد نیاز افراد است تا بتواند زنده بمانند نه زندگی کنند.
 
وی تصریح کرد: به عنوان مثال از سوی دستگاه‌های مربوط به غذا و دارو، یک سبد غذایی برای کمیته دستمزد تعیین شده که هر فرد در طول ماه  به چه میزان غذا و خوراک نیاز دارد ، این کمیته نیز بر اساس این معیار‌ها نسبت به بررسی سبد معیشتی اقدام می‌کند.
 
نماینده کارگران در شورای عالی کار ابراز کرد: در جلسات اخیر کمیته مزد ، نمایندگانی از وزارت صنعت ، اقتصاد،رفاه و مرکز ملی آمار  حضور داشتند و به اتفاق یکدیگر مولفه های  تعیین سبد معیشت کارگران بررسی شد.
 
وی گفت:گروه کارفرمایان، آمار‌های خوبی درخصوص سهم دستمزد در تولید ارائه نمودند اما مورد انتقاد اعضای کمیته دستمزد قرار گرفت به این دلیل که وزن کارخانجات و تولیدی ها جهت احتساب میانگین رعایت نشده بود.
 
وی اظهار کرد: بر اساس معیار‌هایی که در سال گذشته در دست داشتیم، هزینه هر خانوار کارگری طی یک ماه ۳ میلیون و ۷۵۹ هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شد، امسال نیز تاکنون معیار‌ها را بررسی کرده و در جلسات آینده، اعداد نهایی را اعلام خواهیم کرد.
 
عضو کمیته مزد شورای عالی کار ادامه داد: پس از تعیین هزینه‌های سبد کارگری آن را با هزینه‌های سال گذشته مقایسه می‌کنیم، که با این مقایسه نرخ تورمی که طی یک سال در هزینه‌های خانوار کارگری به وجود آمده، به دست آید.
 
تاجیک بیان کرد: منظور از تورم کشوری در ملاک سبد معیشت خانوار کارگری در تبصره یک ماده 41  تورمی است که در این سبد نسبت به سال گذشته به وجود آمده و می بایست آن را ملاک قرار داد.
 
وی تصریح کرد:اقلام خوراکی و غیر خوراکی (مسکن و درمان و آموزش وپوشاک ) معیار‌هایی هستند که در سبد معیشت خانوار‌های کارگری محاسبه می‌شوند.