به‌روز شده در: ۱۶:۲۷ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۷۵۸۸
تاريخ انتشار: ۲۵ دي ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۴
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
سنجری:
هر خانه حاشیه شهر می‌تواند کارگاهی برای تولید زیورآلات باشد
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی خام‌فروشی را معضلی دانست که در همه ابعاد به کشور آسیب می‌رساند.
به گزارش ایلنا، «محمد سنجری» در آیین افتتاح اولین مرکز مشاوره کارآفرینی اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی در حوزه طلا، جواهر و زیورآلات لوتوس، به نرخ 6.3 درصدی بیکاری استان اشاره کرد که بعد از خراسان جنوبی در کشور، کمترین است و افزود: معادن و سنگ‌های قیمتی در خراسان‌های رضوی، شمالی و جنوبی، ظرفیتی است که می‌توان از آن در صنعت جواهر استفاده کرد.
 
به گفته وی، برای این کار نیازی به کارخانه ها، سوله‌های بزرگ و ... نیست بلکه هر خانه حاشیه شهر هم می‌تواند کارگاهی برای این تولیدها باشد.
 
وی، ادامه داد: با ظرفیت‌های متعدد از جمله حضور 30 میلیون زائر و مسافر، مشکلی برای فروش دست‌ساخته‌های طلا و جواهر نخواهد بود و این از امتیازهای دیگر خراسان رضوی است.
 
رئیس کانون جواهرات و سنگ‌های قیمتی ایران هم در این مراسم در بیان مزایای نسبی صنعت جواهر، گفت: این صنعت، ارزش افزوده بسیاری در کنار سرمایه و فضای کم برای ایجاد شغل، به دنبال دارد.
 
«محمدجواد پیش‌بین» با توجه به معرفی مشهد به عنوان شهر جهانی گوهرسنگ‌ها افزود: داوران بین‌المللی مشهد را در مقایسه با بمبئی هند و بانکوک تایلند برای چهار سال بدین نام انتخاب کردند و حدود یک سال تا دفاع از این عنوان، فرصت است؛ بنابراین باید برای ماندگاری و دائم شدن این شهرت جهانی، باید تلاش شود.
 
او از مشهد به عنوان تنها خوشه صنعتی جواهرات در کشور که ترکیبی از سنگ و فلز است، نام برد و افزود: در تهران، اصفهان و یزد، خوشه‌های صنعتی طلا فعال است اما خوشه صنعتی جواهرات، فقط به مشهد تعلق دارد.
 
مدرس آکادمی طلا و جواهر این مرکز نیز با یادآوری انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی گوهر سنگها، گفت: مرکز در چهار بخش شامل طراحی و ایده‌پردازی، تولید نقره، آکادمی و گالری هنری فعالیت می‌کند.
 
«نیلوفر میرشهیدی» با تاکید بر تلاش برای حفظ لقب شهر گوهرسنگ‌ها در یک سال باقیمانده از زمان چهار ساله آن افزود: فضایی برای کار اشتراکی با عنوان کافه کارآفرینی به منظور ارائه مباحث مرتبط با فعالیت راه‌اندازی شده است.
 
این مرکز با حضور مدیران کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و فنی و حرفه‌ای، معاون مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی و جمعی از مسئولان این استان، افتتاح شد.