به‌روز شده در: ۱۶:۳۰ - ۱۸ فروردين ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۸۴۷۲
تاريخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۷
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
با صدور بخشنامه‌ای از سوی مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی؛
نحوه محاسبه حق‌بیمه قراردادهای مقاطعه‌کاری حمل و ‌نقل بین‌شهری و درون‌شهری مشخص شد
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با صدور بخشنامه‌ای نحوه محاسبه حق‌بیمه قراردادهای مقاطعه‌کاری حمل‌و‌نقل بار و مسافر بین‌شهری و مسافر درون‌شهری را به واحدهای اجرایی این سازمان در سراسر کشور ابلاغ کرد.
 به گزارش روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، براساس بخشنامه صادر شده از سوی مصطفی سالاری؛ حق‌بیمه افراد شاغل در قراردادهای مقاطعه‌کاری حمل ‌و ‌نقل به ماخذ (7) درصد ناخالص کارکرد تعیین شده است.
 
براساس این بخشنامه حق‌بیمه قراردادهای منحصرا حمل‌و‌نقل بار و کالا بین‌شهری بدون لحاظ کارکرد (بارگیری‌‌، انبارداری، جابه‌جایی و سایر اموری که در حمل ‌و ‌نقل مدخلیت ندارد) به ماخذ (4) درصد ناخالص کارکرد به‌علاوه حق‌ بیمه ‌بیکاری مربوطه محاسبه می‌شود.
 
همچنین حق‌بیمه کلیه قراردادهای جابه‌جایی مسافر درون‌شهری و بین‌شهری به ماخذ (5) درصد ناخالص کارکرد به‌علاوه حق‌بیمه ‌بیکاری مربوطه محاسبه و مطالبه شود.
 
این مصوبه شامل آن بخش از کارکرد پیمان‌کاران که در آن رانندگان خود مالک بخشی از عملیات موضوع قرارداد را انجام و حق‌بیمه خود را راسا براساس قانون بیمه ‌اجتماعی حمل‌ و نقل بار و مسافر مصوبه سال 1379 پرداخت می‌کنند نیز می‌شود.
 
مشمولان این بخشنامه در بخش رانندگان حمل‌ونقل عمومی بین‌شهری؛ تمامی رانندگان کامیون، کامیونت، کشنده، اتوبوس، مینی‌بوس و سواری‌های کرایه هستند که با توجه به قانون بیمه‌اجتماعی رانندگان حمل‌ونقل بار و مسافر بین‌شهری، دارای کارت هوشمند رانندگی بوده و در شغل رانندگی اشتغال به‌کار داشته و فاقد کارفرما باشند.
 
همچنین مشمولان بخش رانندگان وسایل نقلیه عمومی جابه‌جایی مسافر درون‌شهری نیز رانندگان تاکسی و مینی‌بوس هستند که دارای کارت اشتغال و یا پروانه‌کار و مجوز لازم از مراجع ذی‌صلاح مربوطه (پروانه اشتغال رانندگی) بوده و با وسایط نقلیه عمومی درون‌شهری اشتغال به‌کار داشته و فاقد کارفرما باشند.
 
رانندگان خود مالک نیز رانندگانی هستند که طبق اسناد و مدارک رسمی و معتبر از قبیل سند مالکیت وسیله نقلیه، کارت شناسایی وسیله نقلیه و... صاحب خودرو باشند.
 
نحوه محاسبه حق‌بیمه
 
حق‌بیمه آن بخش از کارکرد مقاطعه‌کاران قراردادهای حمل‌ونقل بار و کالای بین‌شهری که در آن رانندگان خودمالک، بخشی از عملیات موضوع پیمان را راسا انجام و حق‌بیمه خود را طبق قانون بیمه‌اجتماعی رانندگان حمل‌ونقل بار و مسافر پرداخت می‌کنند، به‌‌میزان «(4)درصد ناخالص کارکرد به‌انضمام بیمه‌بیکاری متعلقه، معادل هفت سی و ششم حق‌بیمه» است.
 
حق‌بیمه آن بخش از کارکرد مقاطعه‌کاران قراردادهای جابه‌جایی مسافر بین‌شهری و درون‌شهری که در آن رانندگان خود‌مالک بخشی از عملیات موضوع پیمان را راسا انجام و حق‌بیمه خود را طبق قانون بیمه ‌اجتماعی رانندگان حمل ‌و نقل بار و مسافر بین‌شهری و درون‌شهری پرداخت می‌کنند، به میزان «(5)درصد ناخالص کارکرد به انضمام بیمه‌بیکاری متعلقه، معادل هفت چهل و پنجم حق‌بیمه» است.
 
رانندگانی که در کارگاه‌ها و موسسات مشمول قانون تامین‌ اجتماعی اشتغال داشته و از کارفرما مزد و یا حقوق دریافت می‌کنند خارج از شمول قانون بیمه‌های ‌اجتماعی رانندگان بوده و کارفرمایان آنان مکلف‌اند، لیست و حق‌بیمه آنان را همانند سایر کارکنان خود کماکان به سازمان ارسال و پرداخت کنند.