به‌روز شده در: ۱۶:۲۴ - ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۴۹۶۰۹
تاريخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۴
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
بیمه بیکاری به کدام دسته از آسیب‌دیدگان کرونا پرداخت می‌شود؟
مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: بیمه بیکاری صرفابه افراد مشمول قانون کار، تامین اجتماعی و بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، مسعود بابایی، تصریح کرد: به منظور جلوگیری از مراجعه حضوری و ازدحام ارباب رجوع در محل ادارات کار و کاریابی‌های غیردولتی، سامانه‌ای در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با نشانی bimebikari.mcls.gov.ir  طراحی شده است تا افراد مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی که مشمول قانون بیمه بیکاری نیز باشند بتوانند با مراجعه به این سامانه، با وارد کردن اطلاعات شغلی و شخصی خود  نسبت به تکمیل در خواست خود اقدام کنند.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با بیان اینکه طبق بند ب ماده ۶ قانون بیمه بیکاری، افراد بیکار شده حداکثر ۳۰ روز فرصت دارند تا مراتب بیکاری خود را به ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی اعلام کنند، افزود: ثبت در خواست بیمه بیکاری در این سامانه به منزله رعایت این بند قانونی نیز بوده است.

وی تصریح کرد: دستور العمل مشترکی در تارخ ۲۷/۱۲/۱۳۹۸ از سوی معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به امضا رسید و مقرر شد که در همین رابطه شیوه‌نامه اجرایی نیز ازسوی ادارات کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری و امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی به منظور نحوه اجرا و چگونگی بهره‌مندی متقاضیان تهیه شود که این شیوه‌نامه نیز در تاریخ ۱۱/ ۱/ ۱۳۹۹ به امضای مشترک  معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی رسید و به تمامی استان‌ها ابلاغ شد.

بابایی اظهار داشت: بر اساس این شیوه‌نامه، ۱۰ گروه فعالیت و زیر بخش‌های اقتصادی به عنوان فعالیت‌هایی که متاثر از ویروس کرونا بوده‌اند و به صورت غیرمترقبه کسب و کار آنها دچار آسیب شده و کارگران این فعالیت‌ها نیز مشمول قانون کار و بیمه بیکاری باشند، می‌توانند برای مدت سه ماه از مزایای بیمه بیکاری طبق ضوابط قانونی بهره‌مند شوند.

وی در این رابطه افزود: همچنین برای سایر بنگاه‌هایی که جزو ۱۰ گروه شغلی مذکور نبوده اما به دلیل اثرات ناشی از این ویروس ناچار به کاهش فعالیت و تعدیل بخشی از نیروی کار خود شده‌اند نیز با تشخیص مدیران کل تعاون کار و رفاه اجتماعی و تامین اجتماعی استان می‌توانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابراز امیدواری کرد: با تخصیص این تسهیلات به صندوق بیمه بیکاری بتوانیم هرچه سریعتر به مشمولین ماده ۲ قانون بیکاری که به طور غیرارادی کار خود را از دست داده‌اند و در چارچوب ضوابط قانونی مشمول مقرری بیمه بیکاری می‌شوند، خدمات قانونی ارائه دهیم.

بابایی با تاکید بر اینکه مقرری بیمه بیکاری صرفا به افرادی که مشمول قانون کار، قانون تامین اجتماعی و قانون بیمه بیکاری هستند تعلق می‌گیرد، افزود: سایر بیمه‌شدگان ازجمله بیمه‌های خاص، مشاغل آزاد، خویش‌فرمایی، بیمه کارگران ساختمانی، قالیبافان، رانندگان حمل و نقل شهری و ... که از شمول قوانین ذکر شده مستثنی شده‌اند را  شامل نمی‌شود.

وی تاکید کرد: افراد دارای شرایط استفاده از مقرری بیمه بیکاری باید سه شرط مشمول قانون کار، مشمول تامین اجتماعی و مشمول قانون بیمه بیکاری را دارا باشند.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه  معیار تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی صرفا ثبت‌نام در سامانه درخواست نیست، افزود : علاوه بر ثبت‌نام در این سامانه باید سه شرط یاد شده نیز در مورد آنها محرز شود.  

بابایی خاط نشان کرد: پس از ثبت نام متقاضیان، فهرست آنان برای صحت سنجی به سازمان تامین اجتماعی ارسال و سپس بر اساس اعلام این سازمان، برای افرادی که فاقد شرایط قانونی بوده و مشمول استفاده از این مزایا نیستند، پیامک جداگانه‌ای مبنی بر عدم  احراز شرایط ارسال می‌شود.

وی افزود: برای افرادی که براساس ضوابط قانونی حائز شرایط شده‌اند نیز پیامک جداگانه‌ای مبنی بر ورود مجدد به سامانه و درج نام و کد شعبه تامین اجتماعی مربوطه و همچنین حساب بانکی فرد ار سال می‌شود.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: بر اساس مصوبه دولت مقرر شده است مبلغ  ۵ هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری تخصیص داده شود تا افرادی که به صورت غیرارادی شغل خود را از دست داده‌اند و مشمول قانون کار و قانون بیمه بیکاری بتوانند از این تسهیلات در قالب بیمه بیکاری استفاده کنند.