به‌روز شده در: ۰۸:۲۱ - ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۱۱۴۳
تاريخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۵
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین:
مستمری بازنشستگان به اندازه تورم ۴۱.۲ درصدی زیاد شود
عیدعلی کریمی با انتقاد از عدم تعیین مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی و برگزار نشدن جلسه شورایعالی کار گفت: کارگران و بازنشستگان خواستار توجه به قانون هستند.
عیدعلی کریمی (دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در ارتباط با آخرین وضعیت مزد و معیشت حقوق‌بگیران کارگری گفت: از وزیر کار می‌خواهیم تکلیف افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی را همین هفته مشخص کند؛ همچنین خواستار برگزاری جلسه شورایعالی کار در همین هفته هستیم. اکنون دو ماه از سال گذشته و بازنشستگان کارگری، دو ماه افزایش مستمری از دولت طلبکارند.

وی با بیان اینکه تورم ۴۱.۲ درصدی اسفندماه چندان با واقعیت همخوان نیست، ادامه داد: بیش از سه ماه است که قیمت‌ کالاها و خدمات در حال افزایش یافتن است. تورم از شب عید، سیر صعودی داشته است؛ دیگر نمی‌توان از تورم ۴۰ درصد یا ۴۵ درصد صحبت کرد. ما از دولت می‌خواهیم فقط یک قلم کالا یعنی قند و شکر را در نظر بگیرد؛ قند و شکر  که یک کالای اساسی است و تجارت آن دست دولت است، از پارسال حداقل صد درصد گران شده؛ چگونه ادعا می‌کنند که قیمت‌ها را کنترل کرده‌اند یا قرار است تورم را مهار کنند؟!

کریمی ادامه می‌دهد: فقط قند و شکر نیست؛ همه اقلام ضروری به خصوص خوراکی‌ها بین ۵۰ تا ۱۵۰ درصد گران شده‌اند اما ما بازنشستگان هنوز حقوق پارسال را می‌گیریم!

او اعتراضات کارگران و بازنشستگان را دسته‌بندی می‌کند: پیش از هر چیز به افزایش ۲۱ درصدی مزد معترض هستیم؛ ما تورم ۴۱.۲ درصدی را قبول نداریم؛ سال گذشته، چندین شوک تورمی داشتیم، از بنزین و نان گرفته تا بحران کرونا؛ لااقل باید مزد و مستمری را به اندازه سبد معیشت ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومانی افزایش می‌دادند. سبد معیشت پیشکش، حتی حاضر نیستند حداقل مزد و مستمری را به اندازه همان تورم رسمی زیاد کنند.

کریمی به موضوع برگزاری جلسه شورایعالی کار با بحث افزایش حق مسکن بازمی‌گردد: اگر بحث جلسه شورایعالی کار فقط افزایش حق مسکن باشد، ما قبول نداریم. ۲۰۰ یا ۳۰۰ هزار تومان افزایش حق مسکن، تاثیری در زندگی کارگر ندارد. اگر واقعاً می‌خواهند حق مسکن را زیاد کنند؛ ۵۰ درصد اجاره مسکن در ارزان‌ترین نقاط شهرهای کشور را به عنوان حق مسکن به کارگران بدهند.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین با بیان اینکه حداقل ۷۰ درصد بازنشستگان کارگری، حداقل‌بگیر هستند، افزود: ما تعداد زیادی مستمری‌بگیر ناقص یا جزئی داریم که زیر یک میلیون تومان درآمد دارند؛ اینها چگونه باید در این تورم سرسام آور زندگی کنند؛ از وزیر کار درخواست داریم حتماً همین هفته تکلیف افزایش مستمری را مشخص کند و مستمری‌ها را به اندازه تورم واقعی افزایش دهد؛ ضمناً برای تشکیل جلسه شورایعالی کار و ترمیم دستمزد بهانه نیاورد؛ ۴۰ میلیون نفر در سراسر کشور منتظر این جلسه هستند.