به‌روز شده در: ۰۸:۲۱ - ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۱۱۷۸
تاريخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۳
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
/ تامین اجتماعی پیشنهاد غیرعادلانه را پس بگیرد!
انتقاد بازنشستگان از افزایش ۲۱ درصدی مستمری‌ها
بازنشستگان تامین اجتماعی می‌گویند: با افزایش ۲۱ درصدی مستمری‌ها که سازمان تامین اجتماعی به دولت ارسال کرده، مخالفیم.
به گزارش خبرنگار ایلنا، شب گذشته «محمدحسن زدا»، مشاور سازمان تامین اجتماعی، با انتشار متنی در اینستاگرام از ارائه پیشنهاد افزایش ۲۱ درصدی حداقل مستمری سال ۹۹ توسط سازمان تامین اجتماعی به هیات وزیران خبر داد. زدا تاکید کرد که این پیشنهاد باید به تایید هیات وزیران برسد.

بازنشستگان تامین اجتماعی می‌گویند: ما با افزایش ۲۱ درصدی مستمری‌ها مخالفیم و این موضوع را بارها در این دو ماه اعلام کرده‌ایم؛ چرا سازمان تامین اجتماعی بدون توجه به اعتراضات کارگران و بازنشستگان اقدام به افزایش ۲۱ درصدی مستمری‌ها کرده است.

بازنشستگان خواستار آن هستند که سازمان، پیشنهاد خود را پس بگیرد. آیت نیافر (فعال صنفی بازنشستگان) در این رابطه با اشاره به ۶ هزار امضای بیمه‌شدگان تامین اجتماعی در اعتراض به افزایش ۲۱ درصدی مزد در شورایعالی کار می‌گوید: کارگران و بازنشستگان به افزایش ۲۱ درصدی حداقل مزد در شورایعالی کار اعتراض دارند و این اعتراض را بارها اعلام کرده‌اند؛ بایستی افزایش ۲۱ درصدی حداقل مزد ملعی شود؛ در روزهای گذشته نیز اخباری منتشر شد که سازمان بازرسی کشور نیز به موضوع مزد ورود کرده است و شنیده شد که قرار است جلسه شورایعالی کار برای لغو افزایش ۲۱ درصدی حداقل مزد برگزار شود؛ حالا چرا سازمان تامین اجتماعی همین رقم ناچیز را برای افزایش مستمری بازنشستگان در نظر گرفته است و به دولت پیشنهاد داده است؟!

وی با اشاره به ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی مبنی بر لزوم افزایش مستمری بازنشستگان به اندازه هزینه‌های زندگی می‌گوید: این ماده قانونی هرگز اجرا نشده است؛ کارگران بازنشسته خواستار اجرای این ماده قانونی هستند و تاکید دارند که باید مستمری‌ها به اندازه سبد هزینه‌های زندگی خانوار افزایش یابد.

کاظم فرج اللهی (فعال صنفی کارگران وبازنشستگان) نیز با انتقاد از عدم توجه به ماده ۴۱ قانون کار در تعیین حداقل دستمزد می‌گوید: خواسته کارگران و بازنشستگان، لغو افزایش ۲۱ درصدی حداقل دستمزد است؛ این خواسته‌ای است که بیش از ۴۰ میلیون نفر از جمعیت کشور در آن همصدا هستند؛ حالا چرا بدون توجه به این خواسته جمعی، قرار است مستمری نیز فقط ۲۱ درصد زیاد شود؟!

وی با تاکید بر اینکه باید به خواسته‌ها و مشارکت کارگران احترام گذاشته شود؛ می‌گوید: چون نقش و مشارکت تشکل‌های کارگری و بازنشستگان کمرنگ و محدود است، دولت به خود اجازه می‌دهد مزد و مستمری را هرچقدر خودش می خواهد زیاد کند!

بازنشستگان از تشکل‌های رسمی و کانون‌های بازنشستگی درخواست دارند اجازه ندهند مستمری بازنشستگان در شرایطی که تورم بسیار بیشتر از ۴۰ درصد است، فقط ۲۱ درصد زیاد شود؛ آنها خواستار این هستند که نظرات و پیشنهادات آنها و همچنین متن صریح قانون در تعیین مستمری بازنشستگان اعمال شود.

نظرات بینندگان
سلام/فکر میکنید چرا دولت با توجه بفرمایش رهبری با قشر ضعیف جامعه اینکار رو میکنه؟واقعا آیا این رو میدونید..؟ صدها سئوال و جواب دیگر..در این فکرم اگر این قشر با اقشار دیگر جامعه متفاوته چرا عذر همه رو نمیخواهند بگن اصلا نه کارگر خواستیم نه باز نشسته..باز نشسته ها نور چشمند و قشر کار تاج سر!!!!!!1 اگر همین کارگر نبود سفره آقایون ..البته بعضی این چنین رنگین نمیشد..اگر کارگر نبود ویلای آقایون ساخته نمیشد و نان و آب و برقشون هم فتیله اش میسوخت..دولت آگاه هست که همین قشر کارگر اگر حتی یکماه حقوقش نرسه مثل آدمی میشه که سرش زیر آب و بنفس نفس زدن میافته و وقت نمیکنه حق طلبی کنه..اینقدر جواب باید بده که لطف دولت را عطایش به لقایش میبخشد و به خداوند واگذار میکنه..هر روز سفره تهی خودش رو میبینه حسرت آرزوی یک شکم سیر برای اهل خانه اش..مردان روزگار که از همه مردترن و از همه موثرتر باید چنین بار جامعه ای را بدوش بکشند که همین جامعه ذره ای بفکرش نیست..همین مردان خدا حلال ترین آذوقه را به خانه میبرند و میدانند قسمتی از سهم آنها در سفره شکم سیری ناپذیران است.زبان بکام میگیرد و میگوید در حکومت مستضعفین یکی هست بداد ما میرسه تا اینجای کار حتی کلام حضرت آقا هم در خشت سرد آنها نفوذ نکرد و فرمایش ایشان را هم از این گوش شنیدند و از گوش دیگر بیرون کردند..همین کارگران اگر یک هفته سر کار نروند چیزی باسم مملکت داری نخواهد مانند ولی با این ستمی که بحقشان میشود هم نگران نان مردمند و هم نگران نان خانه..فکر کنم این قشر اگر قشر ادوکلن و کراوات زده ای بودند زودتر از این و بیشتر از این بحقشان میرسیدند..دولت مردان حاضر نیستند حقوق پایه کارگر رو زیاد کنند که مبادا در هر سال تعدادی کارگر به جمع بازنشسته ها اضافه میشود و حقوق بازنشستگی بیشتری دریافت کند حتی این یک نفس را هم از قشر کارگر میگیرند..این قشر نه از قشر پست جامعه بلکه قشری با افتخار و عزتند که با عرق جوین نان به خانه میبرند و مثل بعضی با یک امضا میلیارد میلیارد ثروت جمع نمیکنند..آیا فریاد رسی هست..این قشر اینقدر بحقش ظلم شده که حتی فریاد هم نمیتواند بزند..البته اگر مجال پیدا کند که بزند...خداوند حق مظلوم را از ظالم خواهد گرفت...منتظر آتش حق والناس باشید که وجود ظالم را در برخواهد گرفت
سلام... ریاست تامین اجتماعی واقعا خوش خدمتی کردند کارمند خوب به ایشان میگویند..دوستان کارگر و بازنشسته یاد بگیرید؟ خوش خدمتی به ملت یا دولت؟ پیش قدم شدن برای سرکوب بازنشسته و حق و الناس کردن....