به‌روز شده در: ۱۷:۰۰ - ۲۲ تير ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۱۶۴۰
تاريخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
عیدعلی کریمی:
اگر جلسه امروز در ارتباط با افزایش حداقل مزد نباشد، بازنشستگان اعتراض خواهند کرد
دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین می‌گوید: باید در جلسه امروز شورایعالی کار در ارتباط با افزایش حداقل مزد چانه‌زنی شود.
عیدعلی کریمی (دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین) در تماس با خبرنگار ایلنا، از موضوع رسمی جلسه امروز شورایعالی کار انتقاد کرد.

وی گفت: در دستورکار رسمی جلسه آمده، قرار است فقط در ارتباط با افزایش حق مسکن کارگری بحث شود. بازنشستگان به این موضوع معترضند چراکه حق مسکن شامل حال بازنشستگان نمی‌شود؛ خواسته ما این است که در جلسه عصر امروز در رابطه با افزایش حداقل مزد کارگری چانه‌زنی شده و افزایش ۲۱ درصدی مزد باطل شود.

به گفته او، شورایعالی کار باید با ابطال افزایش ۲۱ درصدی حداقل مزد و افزایش آن به اندازه تورم واقعی، افزایش حداقل مستمری بازنشستگان را تحت تاثیر قرار دهد چراکه براساس ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی، مستمری براساس حداقل مزد تعیین می‌شود و در حال حاضر، افزایش مستمری تا اعلام نتیجه جلسه‌ی شورایعالی کار معطل مانده است.

کریمی اضافه می‌کند: اگر نمی‌خواهند با اعتراض صریح بازنشستگان مواجه شوند، مزد و مستمری را به اندازه تورم و هزینه‌های زندگی افزایش دهند.

دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین در ادامه به موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی می‌پردازد و می‌گوید: قرار بود از ماه‌های پایانی سال قبل، همسان‌سازی را اجرایی کنند که به بهانه کمبود نقدینگی به تعویق افتاد. بعد از آن، قرار بود منابع حاصل از عرضه سهام شستا در بورس به مصرف همسان‌سازی حقوق بازنشستگان برسد که تا امروز این وعده محقق نشده است.

به گفته وی، اجرای دقیق و کامل همسان‌سازی در کنار افزایش عادلانه و قانونی مستمری‌ها، مطالبه‌ی غیرقابل عدول و تقلیل‌ناپذیر جامعه بازنشستگان تامین اجتماعی است؛ مطالبه‌ای که دولتی‌ها نباید از آن غفلت کنند.