به‌روز شده در: ۰۷:۱۷ - ۲۱ تير ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۲۳۲۳
تاريخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۸
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
یک فعال صنفی کارگران ساختمانی کردستان:
اولین بار نیست که یک کارگر ساختمانی به کُما می‌رود
میکائیل صدیقی با انتقاد از آمار بالای حوادث کار در بخش ساختمان گفت: کارگران ساختمانی باید حق و حقوق خود را به خوبی بشناسند.
میکائیل صدیقی (رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی استان کردستان) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، از حادثه منجر به کما برای یک کارگر ساختمانی خبر داد و گفت: متاسفانه باخبر شدیم یک کارگر ساختمانی به اسم «فرهاد شاپری» اهل روستای ژنین مریوان به دلیل رعایت نکردن نکات ایمنی و بی‌توجهی کارفرما و همچنین ادارات مرتبط در بررسی ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی، دچار حادثه کار شده و وضعیت مناسبی ندارد. او اکنون در بیمارستان سنندج در کماست و هیات مدیره محترم انجمن، پیگیر وضعیت بیمه فرهاد و جواز و بیمه ساختمان هستند.

وی به بهانه این حادثه دردناک می‌گوید: اولین بار نیست که چنین حوادثی برای کارگران ساختمانی رخ می‌دهد؛ چند نکته مهم را باید یادآور شوم؛ کارگران ساختمانی که در محل کار دچار حادثه می‌شوند، حتما باید با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند تا اورژانس آنها را در محل وقوع حادثه به بیمارستان منتقل کند و گزارش حادثه را مکتوب بنویسد. بدین ترتیب کارفرما بعدها نمی‌تواند برای فرار از پرداخت حق و حقوق کارگر، وقوع حادثه در محل کار را انکار کند. کارگران باید کارفرمایان را از وظایف خود در کارگاه آگاه سازند و مواد ۸۵ و ۹۱ و ۹۵ و... قانون کار را به آنها یادآوری کنند. کارگران باید از بیمه بودن ساختمان و فعال بودن جواز ساختمان مطمئن شوند و قرارداد تنظیم شده سندیکا را با کارفرما تنظیم نماند.

صدیقی نگاهی به آمار حوادث در بخش ساختمان می‌اندازد: تعداد مرگ و میر ناشی از حوادث کار در ۹ ماهه نخست سال ۹۸ ، ۱۳۶۳ نفر بوده که در میان آنها ۱۳۵۷ نفر مرد و ۶ نفر زن بودند. اما در سال ۹۷ در همین محدوده زمانی با ۱۲۵۶ کشته شده در حوادث کار مواجه بوده‌ایم. سقوط از بلندی مهم‌ترین علت فوت کارگران به حساب می‌آید که توانسته جان ۵۶۰ کارگر که همگی مرد هستند را بگیرد. پس از آن اصابت جسم سخت با ۳۴۶ قربانی رتبه دوم را دارد که در میان قربانیانِ آن، ۳۴۴ مرد و ۲ نفر زن دیده می‌شود. در نهایت، سومین عامل مربوط به مرگ و میر ناشی از برق گرفتگی است که ۲۰۳ قربانی داشته است.

وی در پایان تاکید می‌کند: در عین حال باید گفت بیشتر از ۵۰ درصد حوادث کار مربوط به کارگران و استادکاران ساختمانی است؛ بنابراین این کارگران هر روز و هر لحظه در معرض خطر هستند و بایستی حق و حقوق قانونی خود را به درستی بشناسند.