به‌روز شده در: ۱۴:۲۳ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۳۲۶۵
تاريخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۳
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
واکنش به اخراج نماینده کارگران شرکت توسعه صنعت آذربایجان
رئیس هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار آذربایجان شرقی از تعلیق تعدادی از نمایندگان کارگران شرکت توسعه صنعت آذربایجان و تنی چند از کارگران انتقاد کرد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، «چنگیز قاسمی» با اشاره به تعلیق تعدادی از نمایندگان کارگران شرکت توسعه صنعت آذربایجان که منتخبان کارگران در شورای اسلامی کار این شرکت محسوب می‌شوند، گفت: متاسفانه اخیرا یکی از اعضای شورای کارگری کارگران شرکت توسعه صنعت آذربایجان به نام «حبیب بنده» با ۲۰ سال سابقه شورایی به دلیل پیگیری حقوق کارگران با برخوردهای سلیقه‌ای اخراج شده است. پیش از این و در اسفند ۹۸ نیز دو نفر دیگر از اعضای شورای کارگری این کارخانه از کار بیکار شدند که انتقاد فعالان کارگری را در پی داشت.

او با بیان اینکه تمامی فعالیت‌های اعضای شورای اسلامی کار کارخانه توسعه صنعت آذربایجان جنبه صنفی و قانونی داشته است، افزود: کارخانه توسعه صنعت آذربایجان که به کمباین‌سازی شهرت دارد در حال حاضر بیش از ۶۰ تا ۷۰ کارگر دارد که از اخراج همکارشان ابراز نارضایتی می‌کنند و خواستار بازگشت به کار آنها هستند.

قاسمی با بیان اینکه نمایندگان کارگران قاعدتا باید قادر باشند با خیال راحت از حقوق کارگران دفاع کنند و نگران امنیت شغلی خود نباشند، تصریح کرد: حتی اگر کارفرما با استناد به اتمام قرارداد کارگر یا به دلیل اینکه او به سن بازنشستگی رسیده، بخواهد او را بیکار کند، نماینده کارگر می‌تواند به اداره کار شکایت کند و ما نیز به عنوان کانون شوراهای اسلامی استان از وی حمایت می‌کنیم.

رئیس هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار آذربایجان شرقی با بیان اینکه نماینده کارگر منصوب کارفرما نیست که با برخورد سلیقگی مواجه شود، تصریح کرد: ماده ۱۶ آیین‌نامه چگونگی انتخاب، عملکرد، حدود و وظایف و اختیارات نمایندگان کارگران در کارگاه‌ها شرایط لغو اعتبارنامه نمایندگان کارگران را تشریح کرده است.

او درباره پیگیری‌های کانون شوراهای اسلامی استان آذربایجان شرقی اظهار کرد: در روزهای گذشته با برخی مسئولان و نهادهای مرتبط کارگری تماس‌هایی داشته‌ام و قرار است جلساتی با آنها داشته باشم که امیدوارم به نتایج قابل قبولی برسد. در عین حال اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تبریز موظف است به این مسئله ورود کرده و جلوی تعدیل و اخراج کارگران به ویژه نمایندگان صنفی را بگیرد.

او تصریح کرد: ما معتقد هستیم که افراد اگر بی‌انضباطی داشته باشند باید در کمیته انضباطی کارگاه وفق مقررات با آنها برخورد شود؛ اما اینکه کارفرما خودش تنبیه کارگران را مشخص کند را قبول نداریم و برخورد با کارگران باید در چارچوب آیین‌نامه انضباطی و کمیته انضباطی کارگاه باشد.