به‌روز شده در: ۱۶:۴۶ - ۱۰ مهر ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۳۶۹۶
تاريخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
در اعتراض به مطالبات معوقه صورت گرفت؛
تجمع کارگران آبفای اهواز مقابل ساختمان شرکت آب و فاضلاب خوزستان
صبح امروز شماری از کارگران پیمانکاری اداره آب و فاضلاب اهواز در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق معوقه خود در مقابل ساختمان شرکت آب و فاضلاب خوزستان واقع در اهواز تجمع کردند.
یکی از کارگران در تشریح جزئیات تجمع امروز همکاران خود به خبرنگار ایلنا گفت: شماری از مجموع ۳۰۰ کارگر شرکت آب و فاضلاب اهواز که به صورت قراردادی به عنوان موتورچی و پمپ‌چی آب در سطح شهر اهواز فعالیت می‌کنند در اعتراض به عدم دریافت مطالبات مزدی خود که به صورت کامل پرداخت نمی‌شود، دست به تجمع زدند.

او در ادامه افزود: این ۳۰۰ کارگر دارای سوابق کاری ۱۰تا ۱۵ساله هستند که در چند ماه گذشته که با شرکت آبفار ادعام شده‌اند، از شرایط کار خود در حالی رضایت ندارند که هر ماه حقوق خود را به صورت‌الحساب دریافت می‌کنند. در عین حال میزان دریافتی کارگران پیمانکاری به نسبت سایر کارگران قرار دادی به ویژه رسمی‌ها به صورت حداقلی پرداخت می‌شود.

به گفته این کارگر تلمبه‌چی شاغل در اداره آب و فاضلاب اهواز؛ حق بیمه این کارگران نیز در ماه‌های بهمن و اسفند  سال گذشته به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است.

او با یادآوری اینکه این کارگران از سالها پیش به صورت پیمانکاری در آبفای اهواز مشغول کار بوده‌اند و در این مدت کوتاه که با کارگران آبفار ادغام شده‌اند، پیمانکاران از پرداخت تمامی حقوق قانونی آنها خودداری می‌کنند، افزود: کارگران آبفای اهواز برخلاف نیروی کار رسمی و قرارداد مستقیم مجموعه آب و فاضلاب از مزایایی همانند اضافه‌کاری، پاداش و کارانه، بن‌ ، حق لباس و سایر خدمات عرفی محروم هستند.

وی با بیان اینکه هیچ کدام از کارفرمایان شرکت‌های پیمانکاری پرداخت مطالبات حقوقی کارگران اداره آب و فاضلاب اهواز را برعهده نمی‌گیرند، گفت: کارگران آبفای اهواز در تجمع امروز جدا از پیگیری مطالبات مزدی و بیمه‌ای خواستار تغییر وضعیت استخدامی خود از پیمانکاری به قرارداد مستقیم هستند.

او گفت: امروز برخی مسئولان شرکت آب و فاضلاب خوزستان بعد از اطلاع از خواسته‌های کارگران وعده کردند با تشکیل جلسه‌ای با نمایندگان کارگری، حداقل بخشی از مطالباتمان را پرداخت کنند.

او گفت: از قرار معلوم در این جلسه‌ پیمانکار شرکت آبفای اهواز موظف به پرداخت معوقات حقوقی و بیمه‌ای کارگران شده است.

او در خاتمه با بیان اینکه نظارتی بر کار شرکت‌های پیمانکاری نیست، تصریح کرد: انتظار داریم مسئولان اداره فاضلاب استان خوزستان در سال جدید نظارت خود را بر شرکت‌های پیمانکاری و نحوه فعالیتشان بیشتر کنند.