به‌روز شده در: ۱۸:۳۹ - ۲۸ مهر ۱۳۹۹
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۵۴۶۹۶
تاريخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۶
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
آسیب بزرگ فقدان وزیر صمت در شرایط جنگ اقتصادی
عضو کانون عالی کارفرمایان کشور گفت: یکی از مشکلات اقتصاد کشور عدم کنترل بازار است که می بایستی وزیر صنعت تعیین شود. در شرایطی که در جنگ اقتصادی هستیم, آسیب بزرگی است که وزیر صنعت نداریم.
اصغر آهنی ها، عضو شورای عالی کار و عضو کانون عالی کارفرمایان کشور در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،درباره حفظ اشتغال موجود در واحدهای تولیدی گفت: اشتغال در کشور در بخش خدمات، کشاورزی و تولید تقسیم می شود که بخش خدمات نقش موثری دارد، در تولید نیز اکثر صنایع کوچک هستند. در صنایع پایه اقداماتی انجام می دهند تا تولید را پیش ببرند, اکثر این صنایع تاب آوری زیادی دارند,که برخی تحلیل ها بر این است که با گران فروشی امورات را می گذارنند. اما صنایع کوچک همزمان با گرانی ها به مشکلات متعددی دچار شده اند. یک تعداد آنها بسته به نوع محصولات بازار مناسبی دارند. در بحث کشاورزی با توجه به اینکه آبیاری خوب بوده است, تقریباً شرایط خوبی دارند.  در بحث خدمات بخش زیادی از اشتغال ها هنوز راه نیفتاده است.

 وی ادامه داد:با این تفاسیر نمی توان گفت مشکلات رفع شده است, مشکلات تحریم ها وجود دارد، واردات مواد اولیه و مشکلات ارز همچنان وجود دارد. در این شرایط فعالان کسب و کار به دشواری امورات می گذرانند. بعضی از بخش ها, مانند معادن , بخش پتروشیمی  چون مواد اولیه دارند بهتر به نتیجه می رسند. اما واحدهای خرد پتروشیمی باید از بورس خریداری کنند, چرا که توان مالی خیلی زیادی دارند. درچنین شرایطی هستیم اما تمام انرژی تولیدکنندگان این است که اشتغال موجود حفظ شود.

 آهنی ها با بیان اینکه برخی بخش ها با شرایط دشوار کار می کنند افزود: در چنین شرایطی یکی از مشکلات عدم کنترل بازار است که می بایستی وزیر صنعت تعیین شود. در شرایطی که در جنگ اقتصادی هستیم, آسیب بزرگی است که وزیر صنعت نداریم. طبیعتاً ژنرال های خطوط مختلف باید با انرژی مختلف فعالیت کنند. اگر قرار باشد, مسئولیت به این مهمی حذف شود, مشکلات بسیاری ایجاد می شود.

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار به منظور حفظ اشتغال بنگاهها و قدرت معیشت کارگران گفت: دولت به طور هدفمند برای قشرهای آسیب پذیر جامعه که قدرت معیشت آنها پایین است کمکهای نقدی و غیر نقدی در نظر بگیرد تا از این طریق هم فشار بر صنایع و بنگاه ها که آسیب جدی دیده اند کمتر شود و بتوانند ادامه حیات دهند و هم فشار زندگی بر کارگران و قشرهای آسیب پذیر کمتر شود.

وی تاکید کرد: اگر این اتفاق بیفتد، آرام آرام بستری ایجاد می شود که هم اشتغالزایی تداوم یابد و ریزش نیروهای کار کمتر شود و هم هزینه سنگین از محل ریزش نیروها از طریق بیمه بیکاری و مردم به تامین اجتماعی تحمیل نشود.