به‌روز شده در: ۱۳:۴۹ - ۲ خرداد ۱۴۰۱
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۶۴۴۰۶
تاريخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
سه میلیون واحد صنفی؛ نیازمند بررسی ایمنی
بر اساس اعلام معاونت روابط کار وزارت کار، سه میلیون واحد صنفی در سطح کشور وجود دارد که نیازمند بررسی مسائل ایمنی، اجرای قانون کار و طبقه بندی مشاغل هستند.
به گزارش ایسنا، موضوع ایمنی به عنوان حفاظت انسان و کارآیی او از صدمات و پیشگیری از صدمه دیدن انسان تعریف می شود.

هدف از اجرای مقررات ایمنی و دستورالعملهای مربوط در محیط کار، امکان به وجود آمدن محیط سالم است به نحوی که کارگران بدون دغدغه خاطر و بدون ترس از خطرات صنعت به کار خود ادامه دهند.
در دیدگاه جدید مدیریتی، مهارت کارگر خط تولید و شرایط تولید و محیط کارخانه و کیفیت محصول است که تعیین کننده فروش و سود شرکت است.
علی حسین رعیتی فرد، معاون روابط کار وزیر کار تاکید دارد که بنگاهها و واحدهای اقتصادی زیرمجموعه وزارت کار باید جلودار اجرای قانون کار باشند.
وی ضمن اشاره به ضرورت رعایت ایمنی در محیط کار می گوید: با توجه به آمار حوادث ناشی از کار که به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی به وجود می آید و علیرغم اینکه این آمار از میانگین جهانی کمتر است، باید تلاش کنیم همین تعداد کاهش یابد و از نیروی کار صیانت شود.
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صیانت از حوزه کار و ارتقای ایمنی، کاهش حوادث کار و آموزش نیروهای کار را در صدر برنامه های این وزارتخانه دانسته و می گوید: بازرسین کار باید به تجهیزات و لوازم آنلاین برای صدور اخطار و ابلاغ مجهز شوند تا با ایجاد این زیرساخت ضمن گسترش شفافیت در امور، دست دخالت های نابجا نیز کوتاه شود.
بسیاری از کارشناسان و فعالان حوزه کار با اشاره به ضرورت ترویج فرهنگ ایمنی کار، معتقدند صیانت و حفظ سلامت نیروهای کار موجب اثربخشی و افزایش بهره وری در بنگاه‌ها و بخشهای اقتصادی کشور می شود.
علی اصلانی، عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار در گفت وگوبا ایسنا، می گوید: عدم رعایت نکات ایمنی در محیط های کار و عدم آشنایی نیروهای کار با برخی تجهیزات باعث بروز فجایع و خسارت‌های انسانی و مادی بسیاری شده است.
وی با بیان اینکه بیشترین حوادث و مشکلات ایمنی را در کارگاههای کوچک و متوسط شاهد هستیم، می افزاید: موضوع بهداشت و ایمنی کار باید رعایت و آموزش کارگران در محیط کار تقویت شود.
اصلانی، بر استفاده از ظرفیت تشکل‌های کارگری، شوراهای اسلامی کار، انجمن های صنفی کارگران و مجامع کارگری که آمادگی همکاری در این زمینه را دارند. تاکید دارد.
وی درعین حال نقش آموزش در ترویج فرهنگ ایمنی کار را موثر دانسته و می افزاید: در بحث ترویج فرهنگ ایمنی باید فعالیتها را افزایش دهیم و از سطوح پایین در مدارس اجرایی کنیم.
گزارشها نشان می دهند که هر ساله در جهان، بیش از یک میلیون نفر بر اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می دهند و این وضعیت در کشورهای در حال توسعه از میزان و شدت بیشتری برخوردار است.
برابر آمارها در دهه های اخیر حوادث ناشی از کار به عنوان سومین عامل مرگ و میر در جهان به شمار آمده و علت آن وجود خطرات محیط کار و عدم رعایت مسائل ایمنی بوده است.
به گزارش ایسنا، بی تردید بهداشت و امنیت محیط کار یکی از عوامل کلیدی پیشرفت و ارتقای کارکنان و کارفرمایان در تمام مجموعه ها و محیط های کار است. مطابق ماده ۹۱ قانون کار، کارفرمایان موظفند برای تامین حفاظت و سلامت کارگران در محیط کار، وسایل و امکانات لازم ایمنی را تهیه کرده و در اختیار افراد قرار دهند و کارگران نیز ملزم به استفاده و نگهداری مناسب از تجهیزات محافظتی و بهداشت فردی و رعایت دستورالعمل های مربوطه در محیط کاری خود هستند.
انتهای پیام