به‌روز شده در: ۰۹:۵۹ - ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
نظر شما
* نام:
ايميل:
* نظر:
كدخبر: ۶۶۲۱۶
تاريخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۹
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
گزارش خبری؛
متن کامل سخنرانی یاراحمدیان رئیس گروه کارگری ایران در اجلاس منطقه ای سنگاپور
سید محمد یاراحمدیان سرپرست گروه کارگری هیأت اعزامی جمهوری اسلامی ایران در هفدهمین نشست اجلاس منطقه ای سازمان بین المللی کار به سخنرانی پرداخت.
به گزارش خبرنگار کارگر نیوز؛ سید محمد یاراحمدیان سرپرست گروه کارگری هیأت اعزامی جمهوری اسلامی ایران در هفدهمین نشست اجلاس منطقه ای سازمان بین المللی کار به سخنرانی پرداخت.


متن کامل سخنرانی به شرح ذیل می باشد:

بنام خدا

وان لیس الانسان الا ما سعی

برای انسان بهره ای جز سعی و کوشش او نیست

»برگرفته از قرآن کریم کتاب آسمانی مسلمانان«

هیأت رییسه محترم

نمایندگان عالی مقام گروه های کارگر، کارفرما ، دولت

خانم ها ، آقایان

به نمایندگی از کارگران سخت کوش و پر تلاش ایران اسلامی به عموم شرکت کنندگان در این اجلاس درود فرستاده و برای شما و بویژه دبیر کل جدید محترم سازمان بین المللی کار آرزوی موفقیت و سربلندی دارم .

کشور من نیز مانند سایر جوامع و ملتها در دوران ترمیم آسیب ها و رنج های ناشی از پاندمی کرونا به روزهای بهتر اندیشیده و با تلاش افزون ، در صدد ارتقاء نرخ رشد اقتصادی و تقویت بنیانهای تولید ملی است . قاعدتا کارگران ایرانی نیز همدوش با سایر شرکای اجتماعی با درک نقش بسزای خود در این روند ، فداکاری و همدلی مضاعفی را بخرج داده و به سرعت در پی ایجاد فرصتهای جدید شغلی با هدف بستر سازی بازگشت همکارانی هستند که در اثر آسیب های ناشی از کرونا از بازار کار کشور خارج گردیده اند .

خانم ها ، آقایان

در اینجا ضمن گرامیداشت نقش ویژه کارکنان بخش درمان و بهداشت در سطح جهان در مهار پاندمی کرونا باید از اقدام ارزنده دولت متبوع خود  در تصمیم بکارگیری و اشتغال دائم عموم کارکنانی که بصورت موقت و پاره وقت مدد کار و یاور بخش درمان کشور بوده اند یاد کنم که منجر به ایجاد صدها فرصت جدید شغلی برای آنان گردید .

علی رغم وضوح این تلاش و پایمردی در میان بازیگران اقتصادی کشورم متأسفانه باید از تداوم تحریم های ناعادلانه ای یاد کنم که علیه مردم ایران وضع گشته و باعث کندی و خلل در چرخه بازگشت شرایط کار و تولید ایران به وضعیت عادی و نیز امکان رفاه افزون ، برای کارگران ایران گردیده ، بنابراین مصرانه خواستاررفع و زدودن تحریم های ظالمانه و مساعدت سازمان بین المللی کار در امور مرتبط با حوزه مأموریت آن هستیم.

خانم ها ، آقایان

طراحی و کاربرد ابتکارات جدید از ناحیه دفتر منطقه ای و آسیایی ILO برای حقیقت یابی و راستی آزمایی ادعاهای نادرستی که به بروز این سوء تفاهم منجر گشته و یافتن راه حل های حقوقی و تکنیکی لازم برای عبور از وضعیت نا مطلوب فعلی از مهمترین انتظارات جامعه کارگری ایران از نهاد های بین المللی محسوب می گردد.

در این میان و هرچند که بروز پاندمی کرونا موجب اخلال در روند تحقق مؤلفه های کار شایسته در ایران گردیده اما امید می رود که با بازنگری در سیاستهای حوزه روابط کار و بویژه تقویت نقش شرکاء اجتماعی در این روند مسیر گذاریهای انجام یافته با تمرکز بر عدالت و توسعه انسان محور در گذار پیشرفت سریعتر قرار گیرد در این پیوند لازم است که به ذکر نمونه های برجسته که به همت شرکاء اجتماعی کار در کشور من در این خصوص بوقوع پیوست اشاره کنم اولا با مطالبه مجدانه کارگران  مقاوله نامه ۹۸ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و امیدواریم مراجع قانونی در تأیید نهایی و اجرایی شدن این کنوانسیون بنیادین همت کنند و ثانیا افزایش نرخ و درصد حداقل مزد قانونی کارگران در ابتدای سال جاری به میزان 57% بود که برای نخستین بار با این اندازه از رشد و افزایش در تاریخ روابط کار ایران صورت گرفت و به منزله همدلی و درک متقابل دولت ، کارگر و کارفرما با هدف عبور از شرایط سخت کرونا و حرکت به سوی تحقق مؤلفه های کار شایسته به یادگار ماند .

جناب آقای رئیس ، حضار محترم
تشکل های کارگری متبوع اینجانب در ابداعی جدید و به منظور تحقق اهداف کار شایسته برای عموم کارگران در صدد راه اندازی " کمیته تخصصی کارگران مهاجر" در ذیل ساختار اداری خود ضمن  بهره مندی از همکاری و مشارکت این دسته از کارگران شاغل در کشورم می باشند .

همانگونه که حضار محترم اطلاع دارند بیش از 4 دهه است که ایران میزبان سخاوتمند میلیونها کارگر مهاجر افغانی است که ضمن بهره مندی از فرصت های شغلی مناسب از کلیه امکانات ، حمایت ها و خدمات درمانی ، تأمین اجتماعی ، آموزشی ، مهارتی و .... برای خود و خانواده در شرایطی کاملا مشابه و همسان کارگران ایرانی بهره مند گشته اند که امید است توأم با پشتیبانی و همکاری فنی واحد های مرتبط ILO  گردد .

 برای زندگی شایسته کارگران ، با هم فکر می کنیم و سپس برنامه ریزی می کنیم و حتما این آرزو را محقق می کنیم .از توجه همگان صمیمانه متشکرم .

سید محمد یاراحمدیان -   رئیس هیأت مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگران جمهوری اسلامی ایران ، نماینده و سرپرست گروه کارگری جمهوری اسلامی ایران در هفدهمین اجلاس منطقه ای آسیا ، اقیانوسیه سازمان بین المللی کار - سنگاپور